"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

TOBB yönetim kurulu toptan umreye gitti

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetimden 11 kişiyi taşıyan uçak Ankara’dan önceki hafta perşembe gecesi havalandı.

TOBB yönetim kurulunun Suudi Arabistan’a topluca gitmesinin 2 nedeni vardı. İslam Kalkınma Bankası ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile rutin görüşmelerde bulunmak, denk gelmişken de birlikte umre yapmak. İşin içine umre de girdiği için masrafların bir bölümünü kendi ceplerinden karşılama yönünde de karar almışlardı.
Hisarcıklıoğlu’nun yanısıra TOBB Başkan Yardımcıları Halim Mete, Murat Yalçıntaş ve Tanıl Küçük, Sayman İlhan Parseker, Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Akyıl, Mustafa Yardımcı, Ender Yorgancılar, Çetin Osman Budak, Mehmet Ali Kuseyri, Arif Parmaksız ile Harun Karacan’ın bulunduğu uçak sabah 03.30’da Medine’ye indi.
TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz rahatsızlığı nedeniyle, Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ile yönetim kurulu üyesi, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da o günlere denk gelen önemli iş seyahatleri gerekçesiyle mazeret bildirmişlerdi.
Daha önce birkaç kez umreye gittiği için deneyimli olan Rifat Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulundaki arkadaşlarının “rehber imam”lığını da üstlendi. Medine’ye iner inmez Mescidi Nebevi’ye yöneldiler. Sabah namazını kıldıktan sonra Hz. Muhhamed’in, Hz. Ömer’in kabirlerini ziyaret ettiler.
Edirne Ticaret Borsası Başkanlığını da yürüten Mustafa Yardımcı, o anları şöyle anlattı:
- İlk etkilenmeyi orada yaşadık. Çok duygulu anlarımız oldu. Bir yanımızda peygamber efendimiz Hz. Muhammed, diğer tarafta Cennet Bahçesi, hepimiz için çok etkileyiciydi. Mahşeri kalabalıkla birlikte dularımızı ettik. Gerçekten bambaşka bir ortamdı.
TOBB yönetim kurulu cuma namazı sonrasında akşam saatlerinde Uhud’a geçti. İki kıbleli cami, cuma mescidi gibi önemli mekanları ziyaret edip namaz kıldılar. Akşam namazından sonra Mescidi Nebevi’de 600 bin kişiyle birarada iftar yaptılar. Yardımcı, iftarda hissettiklerini şöyle aktardı:
- Dünyanın her köşesinden zengini, yoksulu tüm Müslümanların bir arada iftar yapması bambaşkaydı.
TOBB Yönetim Kurulu’nun 12 üyesi, cuma gecesi saat 22.30’da Cidde’ye geçti. Ertesi gün Türkiye’nin yüzde 7 hissedarı bulunduğu İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muhammed Ali Madani ve Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık (Eski DPT Müsteşarı) ile TOBB-İslam Kalkınma Bankası İşbirliği Gözden Geçirme toplantısını gerçekleştirdi.
Daha sonra Cidde’de konaklayacakları otele yerleştiler. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgiler çerçevesinde ihrama girdiler. Saat 16.00’da dualar eşliğinde Mekke’ye hareket ettiler. Saat 18.00’de Mekke’ye vardıklarında doğrudan Kabe manzaralı Hilton Oteli’ne geçtiler. İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Saleh Kamel, TOBB yönetim kurulunu Hilton’un 21. katındaki rezidansında iftarda ağırladı. Mustafa Yardımcı, oradan Kabe’yi gördüğü anı şöyle paylaştı:
- Oradan Kabe’yi görmek bambaşkaydı...
Şeyh Saleh Kamel’le iftar ve görüşme sonrası saat 21.30’da Kabe’yi tavafla umre görevine başladılar. Ramazan nedeniyle çok kalabalıktı, Kabe’ye yaklaşmak pek de kolay değildi. Ancak, teravih saati olduğu için mahşeri kalabalığın yüzde 95’i namaz kılarken, onlar Kabe’yi tavaf ettiler.
O anı yine Mustafa Yardımcı’dan dinleyelim:
- İmamımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile Murat Yalçıntaş, “Defalarca umre yaptık, Kabe’yi tavaf hiç bu kadar rahat olmamıştı” dedi.
Kabe’yi tavaftan sonra namazlarını kılıp, Safa ve Merve tepesi arasındaki “Say”a geçtiler. Oradaki 7 tur ve saç kesimi sonrasında terasa çıkıp “veda duası” yaptılar. Böylece umre görevini yerine getirmiş oldular.
Başta Rifat Hisarcıklıoğlu ve Murat Yalçıntaş olmak üzere TOBB’un bazı yönetim kurulu üyeleri umre konusunda deneyimliydi. Tanıl Küçük, Mustafa Yardımcı, Ender Yorgancılar, Çetin Osman Budak ve Mehmet Ali Kuseyri ise ilk umreyi yapmanın huzuruyla oradan ayrıldı.
Ne diyelim... Allah umre ve yaptıkları ibadetleri kabul etsin...

Yardımcı alkolü bıraktı

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borası Başkanı Mustafa Yardımcı’ya Suudi Arabistan sehayatinin umre bölümünün nasıl geçtiğini sordum:
- Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, bize çok güzel imamlık yaptı. Başkan ve Murat Yalçıntaş, benimle ve Halim Mete’yle çok yakından ilgilendi. Bacağağımdaki ağrı ve kilom nedeniyle geride kaldığım anlar oldu. Hemen dönüp yardım ettiler. Kabe’yi tavafa başladıktan kısa süre sonra bacağımdaki şiddetli ağrıyı hissetmez oldum. Başkanımız hepimizin üstüne baştan aşağı zem zem döktü.
Orada aldığı bir kararı paylaştı:
- Umre ile birlikte bir karar aldım ve içkiyi bıraktım. Zaten şekerim var ve rakı bana dokunuyordu. Ona rağmen rakılı sofraya oturduğumda küp gibi içiyordum. Artık içmek yok. Ayrıca sabah namazını da düzenli kılmaya başladım.
Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yorumunu aktardı:
- Başkanımız ve umredeki imamımız Rifat Bey, “En önemli kazancımız Mustafa Abi’nin içkiyi bırakması oldu” dedi.

Ticaret, savaşı yok etmeye katkı sağlar

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İslam Kalkınma Bankası’ındaki işbirliği gözden geçirme toplantısında şu mesajı verdi:
- İslam ülkeleri arasında işbirliğini geliştirmeliyiz. Ticaret, bütün düşmanlıkları ve savaşları yok etmeye katkı sağlar.
İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmed Mohammed Ali Madani de TOBB’la yaptıkları işbirliğinden memnuniyetini dile getirdi:
- TOBB ile işbirliği, İslam Kalkınma Bankası’nın misyonunu gerçekleştirmesine katkıda bulunuyor.
İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık da, bankanın İslam ülkelerine sağladığı fonları anlattı...
TOBB heyetinin İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Saleh Kamel’le görüşmesinde de Suriye’deki gelişmeler üzerinde duruldu.

İslam Gıda Federasyonu ve Emtia Borsası kurulabilir


İSLAM İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB yönetim kurulu üyelerini Cidde’deki konutunda ağırladı.
Görüşmede İslam ülkeleri arasında gıda sanayinin geliştirilmesi, İslam Ülkeleri Gıda Federasyonu’nun kurulması yönündeki öneriler üzerinde duruldu. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, şu öneriyi gündeme getirdi:
- İslam Ülkeleri Emtia Borsası kuralım.

Erzurum’a maça gitmeyi oyladılar, Ankara’daki toplantıda sabahladılar

GEÇEN pazar günü İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’yla gerçekleşen görüşme sonrası TOBB yönetim kurulu üyelerini taşıyan uçak Cidde’den saat 17.00’de havalandı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, o gün oynanan Fenerbahçe-Galatasaray Süper Kupa maçı için oylama yaptı:
- Maçı Ankara’da televizyondan mı izleyelim, yoksa uçağı Erzurum’a mı yönlendirelim.
Sonra kendi görüşünü ortaya koydu:
- Ben statta seyredince Fenerbahçe yeniliyor. Ankara’da seyretmeyi tercih ederim.
Böylece ağırlığını koydu, İlhan Parseker önce hedef şaşırtıp, sonra Hisarcıklıoğlu’nun safına geçti, Erzurum seçeneği kısa sürede ortadan kalktı. Ankara’ya indiklerinde doğrudan TOBB’un merkezine gidip Galatasaray’ın Süper Kupa’yı kaldırdığı maçı izlediler. Ardından sahura kadar TOBB yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdiler.

X