TOBB: Yasanın Eylül sonunda TBMM'den çıkmasını umuyoruz

Hürriyet Haber
06 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB yasasının Eylül sonunda Meclis'ten çıkmasını umduklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) başkanlarını ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, bu sırada yaptığı açıklamada, birliğin yönetim kurulu ve konsey başkanlıklarında Ege odalarının ağırlığı olduğunu, yeni yönetimin birlik, beraberlik içinde Anadolu odalarını kucaklayacağını ve reel sektörün sorunlarını belirleyerek, hükümete ileteceğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un önümüzdeki dönemde yapması gereken en önemli konunun TOBB yasa tasarısını hazırlamak olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

"TOBB konseylerinden ve yönetimlerinden oluşacak bir komisyon önümüzdeki hafta TOBB Yasa Tasarısı'nı hazırlamak için kolları sıvayacak. Hükümetin de bu yasanın çıkarılmasına yönelik desteği olacağına dair söz aldık.

Eylül ayı sonunda TOBB yasasının çıkacağını umut ediyoruz. Yasanın çıkmasıyla TOBB'un 2002 yılında yapacağı seçimin tarihi net olarak belirlenecek."

EXİMBANK'A 100 MİLYON DOLAR

Hisarcıklıoğlu, TOBB kaynaklarından 100 milyon doları önümüzdeki hafta Eximbank'a vereceklerini ifade ederken, Eximbank yetkilileriyle de görüştüklerini ve bunun kullanılmasında 200 bin dolar tavan limiti konulmasına dair olumlu yaklaşım aldıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, söz konusu kaynakla KOBİ'lerin finansman sıkıntılarının aşılacağını ve ihracatın canlanacağını belirtti.

TOBB'da yeni yönetimin, üyelerinden aldığı destekle faaliyetlerini sürdüreceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Biz 350 odayı ve üyelerini kucaklamakla meşgulüz. Yeni yönetim olarak anlayışımız, hükümetle diyalog içinde ülkenin ve reel sektörün sorunlarını çözmeye katkı sağlamaktır" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Temmuz ayının ikinci yarısında Devlet Bakanı Kemal Derviş ile biraraya gelerek reel sektörün sorunlarının çözümüne yönelik teknik bir çalışma yapacaklarını bildirdi. Bu görüşmeye öneri paketiyle gideceklerini, ancak pakette kaynak talebinin yer almayacağını söyledi.

Bir gazetecinin erken seçimle ilgili sorusuna Hisarcıklıoğlu, "Siyasi partiler yasası ve seçim yasası değişmeden seçimi konuşmak ve tartışmak çok yanlış" dedi.

Hisarcıklıoğlu, IMF kaynağının serbest bırakılması konusunda bir endişe duymadığını da dile getirerek, "Sayın Derviş, bu sıkıntıları aşacaktır. Bu tartışmalar normal. IMF kaynakları Türk ekonomisine gelecek ve sorunlar aşılacaktır" diye konuştu.

TOBB TİCARET KONSEYİ BAŞKANI DEMİRTAŞ

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise 2000 yılı Mayıs ayında gerçekleşen seçimlerde TOBB eski Başkanı Fuat Miras'ı desteklemediklerini, kendi mücadelelerini verdiklerini söyledi.

Demirtaş, "İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım'ın çıkardığı listeye karşı mücadele verdik ve bu nedenle liste çıkarmadık. Sayın Hisarcıklıoğlu 2002 yılının Mayıs ayına kadar TOBB Başkanıdır. Bu zor bir görev ve kendisine İZTO olarak destek vermek görevimizdir" dedi.

Demirtaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi kuruluşunda TOBB'dan parasal kaynak alınacağı söylentileri bulunduğunu ifade ederken, "TOBB'dan bugüne kadar tek bir kuruş, tek bir çivi almadan üniversitemizi kuruyoruz. Sayın Miras, elindeki karaları alıp bir yerlere sürmek gibi bir yanlış içinde olmamalı. Miras'ın bu tür yollara sapması son derece yanlış" diye konuştu.

EBSO Başkanı Atıl Akkan, yeni yönetim kurulu üyeleri olarak birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını, reel sektörün ve ülkenin sorunlarına çareler aradıklarını kaydetti.

İTB Meclis Başkanı Tuğrul Yemişçi, birlik ve beraberlik içinde TOBB'un gücünü büyütmek gerektiğini, bunun üyelere ve ülkeye büyük yararı olacağını anlattı.

TOBB Yönetimi daha sonra İzmir Valisi Alaaddin Yüksel'i de ziyaret etti. (İzmir-aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı