"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

TOBB Genel Kurulu’nda muhalefet rüzgarı

ON yıllardır TOBB Genel Kurulu’nu izleyen bir gazeteci olarak, ilk kez bu yıl CHP Liderinin TOBB delegeleri tarafından bu kadar alkış aldığını izledim.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün yaptığı konuşma o kadar sık alkışlandı ki, bu tabloyu merkez sağ ağırlıklı olduğunu bildiğimiz delegelerden oluşan Genel Kurulda ilk kez gördük. Bence, delegeler, Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu’nun değindiği şikayetlerinin geriye kalan bölümünü de Kılıçdaroğlu’nun ağzından duymaktan memnun oldular.
Genel kurul notlarından önce şunu söylemem gerek; birkaç gündür delegeler ve oda başkanları ile yaptığım sohbetlerde, CHP’nin genel kurulda rağbet göreceği önceden belliydi. Aslında MHP Lideri Devlet Bahçeli eğer Genel Kurula katılsaydı, O da  TOBB delegeleri tarafından, şimdiye kadar olmadığı kadar fazla rağbet görecekti...
Bu durum TOBB tabanının şikayetçi olduğu konuların arttığını çok açık biçimde gösteriyor. Kılıçdaroğlu konuşmasında işaleminin sağlıklı eleştiri yapmaktan ürktüğünü, ürkmesinin nedenini kendilerinin de bildiğini belirtirken, “ürktüğünüz için ödediğiniz verginin nereye gittiğini de soramıyorsunuz, ürküyorsanız demokrasi yoktur” dedi. Aldığı alkış, işalemi üzerindeki baskının bence bir kanıtı gibiydi. Kılıçdaroğlu, basına açık toplantılarda Odaların Hükümeti eleştiremediklerini hatırlatarak, “Hükümeti eleştiremeyiz, eleştirirsek ertesi gün maliye memurları kapımıza geliyor” denildiğini ifade etti.
Yine Kılıçdaroğlu’nun “Eğer bir ekonomi iyi yönetilirse 9 yılda 4 kez mali af çıkmaz”, “Bir iktidar Türk lirası yüksek diye övünüyorsa, o iktidar ekonomiden anlamıyor demektir”, “Sıcak paraya teslim olan ekonomi, sağlıklı değildir”,  “Her şirket bir işçi alırsa, istihdam çözülür dediler, bunu söyleyenlerin ekonomiden, serbest piyasadan haberi yoktur”, “Afyon’dan Mersin’e mal taşımak Çin’e taşımaktan daha pahalı” mesajları alkış aldı. Kılıçdaroğlu, cari açığın rekor kırdığını hatırlatırken, “Ekonomi yönetimini uyarıyorum. Bu cari açık bu ülke için çok büyük tehlikedir. Yeni bir duvara toslama işareti veriyor” şeklinde konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU’NUN MESAJLARI

Başbakan Tayyip Erdoğan ise “Seçime 27 gün kala bu platformu seçim malzemesi yapmaktan kaçınacağım, hiçbir polemik yapma arayışında değilim” dedi ama ardından, “çetelerin yön verdiği milli idare üzerine gölge ettiği bir Türkiye’ye asla dönülmeyecektir” gibi, daha çok seçim mesajlarını işlediği bir konuşma yaptı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise daha çok, birlik-beraberlik, uzlaşma, geciken yapısal tedbirler, kayıtdışılığın önlenmesi  başlıkları adı altında özetlenebilecek bir konuşma yaptı. Sürekli uzlaşmadan, kamplaşmanın giderilmesinden sözeden Hisarcıklıoğlu, AB üyeliği için gerekli olan iktisadi, siyasi ve sosyal kriterleri yakalamanın herkesin ortak hedefi olması gerektiğini kaydetti.
Yeni anayasanın mutlaka uzlaşarak yapılması gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, teşvik mekanizmasının artan cari açık riskini dikkate alınarak hazırlanmasını, sanayide aramalı ithalatının azaltılmasını, teşvik sisteminin tarım stratejisi ile bütünleşmesini istedi.
“Serbest piyasadan kasıt kurtlarla kuzuların aynı ortamı paylaşması demekse bu, eşit olmayan, adaletsiz bir düzendir” diyen TOBB Başkanı, kurallı bir piyasa ekonomisi kurulmasını isterken, “Maalesef adil rekabetin olmadığı bu ortam girişimciliğin önünü tıkamaktadır, markalarımızı yok etmekte, tüketicileri mağdur etmektedir” dedi.
Kayıtdışılığın hem şirketlerin küçük kalmasına hem de iş ahlakının bozulmasına neden olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Biz kayıtdışılık yüzünden hesabını veremeyen, hesap veremediği için de hesap soramayan, defolu bir toplum olmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu’nun bu sözleri, umarım TOBB’un önümüzdeki dönem üzerinde ağırlıklı duracağı konuların başlıklarını oluşturuyordur.

X