TOBB’da Sezer bombası

Hürriyet Haber
29 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2000 - 00:01

ÇEVİK KUVVET’Lİ SEÇİM

TOBB 55'inci Genel Kurulu'nda dün yapılan seçimler sabah saatlerinde çıkan tartışmalar sonucu çevik kuvvet gözetiminde tamamlanabildi. Sabah saatlerinde delegelere renkli oy pusulası dağıtılması sonucu çıkan tartışmada, TOBB Başkanı Fuat Miras ve rakibi Mehmet Yıldırım arasında da ‘‘kabadayılık’’ tartışması yaşandı.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) seçimli genel kurulunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, TOBB seçimlerinin yasal olmadığı şeklindeki sözleri bomba etkisi yarattı. Başkan adaylarından Mehmet Yıldırım, ‘‘Benim İTO başkanlığım bile kanuni değil’’ dedi.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 55'ince Genel Kurulu'nda dün yapılan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ‘‘TOBB'un kanunu olmadığı için yapılan seçimler legal değil’’ sözleri bomba etkisi yarattı. Ahmet Necdet Sezer'in TOBB Başkanı Fuat Miras'a, TOBB kanununun 6 yıl önce iptal edildiğini hatırlatarak, ‘‘Yeni bir kanun çıkmadığı için Odalar Birliği'nde yapılan seçimler legal değildir. Hatta Oda başkanlarının seçimi de legal değildir’’ uyarısında bulunduğu belirtiliyor. Dün, TOBB genel kurulunda kulislerde, Sezer'in bu açıklamaları hararetle tartışıldı.

TOBB seçimlerini değerlendiren İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘Ben adayım ama İTO Başkanlığım bile kanuni değil’’ diyerek seçilmesi durumunda 3 ay içersinde TOBB seçim sistemini değiştiren yasanınn TBMM'ye gelmesine çalışacağını söyledi. Yıldırım, ‘‘Seçilsem de seçilmesem de bu iş burada bitmeyecek. Çünkü delegeler hür iradeleriyle oy kullanamıyor. Seçilmediğim takdirde ben yargı yoluna başvuracağım’’ diye konuştu.

TOBB'un 5'inci Konseyi'nde Ticaret Odaları Konseyi seçimi 2 liste ile yapıldı. Ticaret Konseyi'nde Başkan Fuat Miras'ı destekleyen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım liste çıkardı. Diğer 4 konseyde ise tek liste ile seçimlere gidildi.

Sabah saatlerinde ticaret odaları konseyi için oy kullanmaya gelen delegelere renkli pusula dağıtılması tartışmayı başlattı. İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzmez'in renkli zarfla pusula dağıttığını iddia eden Mehmet Yıldırım yanlısı delegeler itiraz ettiler. Bu itirazlar sırasında Ekrem Demirtaş'ın da kendi delegeleriyle tartıştığı gözlendi. Bu arada Başkanlık Divanı'nın bulunduğu kürsüye fırlayan Sinan Aygün, ‘‘Güvenlik güçleri nerede?’’ diye bağırdı.

EN BÜYÜK KABADAYI

Kavgayı yatıştırmak üzere TOBB Genel Kurulu'na gelen Fuat Miras, salona girince hava daha da elektriklendi. En ön sırada oturan Mehmet Yıldırım'a Adana Ticaret Odası Başkanı Fethi Kamışlı'nın bulunduğu sıraya gelen Miras, ‘‘Burada kim kabadayılık yapıyor?’’ deyince hava daha da gerginleşti. Bunu üzerine Mehmet Yıldırım da Miras'a, ‘‘Sen kabadayıysan burada en büyük kabadayı benim. Bir meselen varsa gel benimle hallet’’ yanıtını verdi.

TOBB Genel Kurulu'nun yapıldığı Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'na gelen çevik kuvvet, salonda ve bina çevresinde önlem aldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı