Gündem Haberleri

  TOBB Başkanı'nın ABD Büyükelçiliği ziyareti

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 17:04 | Son Güncelleme:

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye olarak, ABD ile olan ekonomik ilişkileri en üst seviyeye çıkartmak istediklerini söyledi.

  Hisarcıklıoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne vekalet eden Maslahatgüzar Nancy Mc Eldowney ile makamında görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Mc Eldowney ile Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili olarak yapılacak projeler nelerdir bunlar üzerinde görüştüklerini söyledi.

  Türkiye olarak ABD ile olan ekonomik ilişkileri en üst seviyeye çıkartmak istediklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bugünkü potansiyelin Türkiye ile ABD arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığını belirterek, “Bu çerçevede kendisiyle gerek bölgede gerek ABD ile olan ticaretin artırılması noktasında neler yapılabileceğini görüştük” dedi.

  ABD'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ MASLAHATGÜZARI

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy Mc Eldowney de yaptığı açıklamada, kendisinin çok eskiden beri Türkiye ile ABD arasında ticari bağların çok fazla güçlendirilmesine inanan bir insan olduğunu söyledi.

  Mc Eldowney, Hisarcıklıoğlu ile yaptığı görüşmede ele alınan konulardan birisinin de ABD hükümetinin Türk tarafı için sağladığı yarım milyon dolarlık hibeyle ilgili para olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Bu para özellikle her iki tarafta küçük ve orta ölçekli işletmelerin işbirliği yapıp, iş ilişkilerinin geliştirilmesi açısından çok önemli bir rol oynayacak.

  Bu proje, Türkiye tarafında odalar birliğinin şemsiyesi altında aynı zamanda ABD tarafında da Amerikan Ticaret Odası tarafından birlikte yürütülecek. Bu sadece bir başlangıç, bu projeyle kalınmayacak. Dolaysıyla ABD hükümeti tarafı olarak her iki tarafta da karşılıklı iş imkanlarını ne şekilde geliştirebiliriz. Başka projelere bakılacak.”
  Bu proje dışında odalar birliğinin gerçekleştirdiği bir takım önemli projeler için Hisarcıklıoğlu'nu tebrik etmek istediğini belirten Mc Eldowney, bunların arasında, Filistin ile İsrail arasında yapılan işbirliği projesi, Türk ve Irak işadamlarını bir araya getirip iş imkanları yaratan projeler olduğunu söyledi.
  (ANKARA/A.A)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı