TMSF'den 'limuzinli harcama' açıklaması

Hürriyet Haber
31.07.2012 - 15:41 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Hürriyet Dünyası'nın dün gündeme getirdiği, bir bölüm Fon personelinin milyonlarca liralık usülsüz harcama ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. TMSF açıklamasında "Kurumumuz kendi bünyesinde de bu tür istismarlara asla müsaade etmeyecektir" ifadesine yer verildi.

Dün ilk kez hürriyet.com.tr'nin gündeme getirdiği, dönemin Fon Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, Fon'un yurdışı davalarını takip eden Av. Aslı Yıldırım, Av. Sinan Pişmişoğlu ve Plaza Tur isimli Bursa merkezli şirketin sahibi Serdal Can'ın bir dizi usulsüz harcama yaptıkları, ortaya çıkan harcamanın dolaylı olarak Fon'a fatura edildiği haberi ile ilgili TMSF'den yazılı bir açıklama yapıldı.

'Fon içinde bu tür durumların yaşanmasına izin verilmeyeceği' ifadesine yer verilen açıklama özetle şu bilgileri içeriyor: "Uzan Grubu Şirketleriyle ilgili sürdürülen denetim çalışmalarımız sırasında usulsüz harcamaların yapıldığına yönelik Plaza Tur çalışanı Sibel Erdoğan’ın şikâyeti üzerine Cumhuriyet Savcılığı da bir soruşturma başlatmıştır. Bu süreçte Fon Denetçilerinin usulsüz işlemlerle ilgili dava açılması görüşüyle hazırladığı rapor ilgili Cumhuriyet Savcılığına  intikal ettirilmiştir. Kamu alacağını tahsil sürecini büyük bir titizlikle yürüten TMSF’nin herhangi bir yasadışı uygulamaya göz yumması söz konusu olamaz.

TMSFden limuzinli harcama açıklaması DEVLET PARASIYLA LİMUZİN KİRALAYIP STRİPTİZE GİTTİLER

TMSF, uygulamalarında tüm kamuyu temsilen yasalara uygunluk konusunda büyük bir dikkat ve şeffaflık politikası yürütmekte olup Fon, uygulamaları sırasında elde ettiği tüm tespit ve değerlendirmeleri görev ve yetki alanları çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlara süratle aktarmaktadır.  Haberde konu edilen personellerle ilgili inceleme ve soruşturma kurumumuzun hazırlamış olduğu denetim raporları neticesinde adli makamlarca yürütülmektedir. Kurulduğu ilk günden beri yolsuzluklarla mücadele eden kurumumuz kendi bünyesinde de bu tür istismarlara asla müsaade etmeyecektir."

HÜRRİYET GÜNDEME GETİRDİ

Fon denetçilerinin hazırladığı raporu ele geçiren Hürriyet Dünyası'nın gündeme getirdiği konu ile ilgili 2 milyon TL dolayında usulsüz harcama yapıldığı bilgisi yer alıyordu. Anılan isimlerin Fon'un görevlendirmesi dışında da gittikleri yurtdışı seyahatlerde lüks otellerde kaldıkları, yaptıkları lüks harcamaları Uzan Grubu şirketlerinden Rumeli Çimento'ya fatura ettiği ortaya çıkmıştı.

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı