TMSF’ye iki yeni üye

Neşe KARANFİL/ANKARA
13.01.2015 - 22:18 | Son Güncelleme:

SON aylarda kamuoyunun gündeminden düşmeyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda (TMSF) papatya falı açılıyor.

Bir süredir BDDK ve TMSF’nin birleşmesine yönelik bir beklenti vardı. İki kurumun birleşmesine yönelik yasal düzenlemenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekleyen Bankacılık Yasası’nda değişiklik yapan tasarıya ekleneceği tahmin ediliyordu. Ancak TMSF’ye geçtiğimiz cumartesi günü iki yeni üye atandı. TMSF’ye iki yeni üyenin atanması ile BDDK ve TMSF’nin birleşmesinden vazgeçildiği yorumları yapılmaya başlandı. Şimdi ise BDDK’ya başkan ve boşalan bir üyelik için atama yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de TMSF’ye iki yeni üye atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu yayımlandı. Buna göre Hamit Sarı ve Yılmaz Şener TMSF’nin yeni üyeleri. Yılmaz Şener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı görevini yapmıştı, daha sonra TBMM Başmüşaviri oldu. Hamit Sarı ise TMSF 1. Tahsilat Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu.
Öte yandan son günlerde TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün siyasete gireceği konuşuluyor. Gül, 2010’da TMSF’ye başkan olarak atanmıştı. TMSF’ye tekrar atanabilmesi için yasa çıkarılmıştı. Gül aday olacaksa 10 Şubat’a kadar istifa etmek zorunda.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı