TMSF, Telsim için Motorola ile anlaştı

Hürriyet Haber
28.10.2005 - 21:07 | Son Güncelleme:

Motorola, Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolara Bayındırbank’a temlik etti. Telsim 2.5 milyar dolardan fazla fiyata satılırsa, fazla kısmın yüzde 20’si de Motorola’ya verilecek. Motorola, Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye aleyhine ICSID nezdinde açtığı tahkim davasından feragat etti

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İmar Bankası bodrçları nedeniyle el konulan Uzan şirketleri arasındaki Telsim’in dünya iletişim devi Motorola’ya olan borçları konusunda anlaşma sağladı. Anlaşmaya göre, Motorola Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolar karşılığı Bayındırbank’a temlik etti. Motorola’ya Telsim varlıklarının satış bedelinin 2.5 milyar doları aşması halinde, aşan bedelin yüzde 20’si civarında ilave ödeme yapılacak. Motorola ile Telsim yönetimi arasında varılan anlaşma, dün bir basın açıklaması ile duyuruldu. Açıklamada şu bilgiler verildi:

Motorola, Telsim’den, sözleşmelerden ve sözleşmelere dayalı aldığı tahkim kararından kaynaklanan tüm hak, alacak ve teminatlarını Bayındırbank’a temlik etti.

Motorola, çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine ICSID (Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi) nezdinde açtığı davadan gayrıkabilirücu feragat etti.

Anlaşmaya göre, Motorola Telsim’den olan alacaklarını 500.000.000 USD karşılığı Bayındırbank’a temlik etmiştir. Motorola’ya Telsim varlıklarının satış bedelinin 2.5 milyar doları aşması halinde, aşan bedelin yüzde 20’si civarında ilave ödeme yapılacak.

Motorola, Uzan Ailesi aleyhine New York’ta açtığı (RICO) davası kapsamında Uzan Ailesi’ne yönelik dava ve takip haklarından Türkiye ve belirli ülkelerde feragat etmiştir. Bu feragat, TMSF’de bulunan Uzan şirketleri aleyhine olan takip haklarını da kapsamaktadır.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı