TMSF 2,6 milyar dolar sattı

ANKA
17.08.2006 - 09:20 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF'nin piyasalarda dalgalanma yaşanan 11 Mayıs-14 Temmuz arasındaki dönemde, 4.2 milyar YTL karşılığı, 2 milyar 699.6 milyon dolar ve 10 milyon Euro'luk döviz sattığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP Milletvekili Feridun Baloğlu'nun, verdiği yazılı soru önergesini TMSF Başkanı Ahmet Ertürk imzalı bir bilgi notuyla yanıtladı.

Ertürk, TMSF'nin kaynaklarının mevzuat çerçevesinde belirlenen bankalarda likidite esası dikkate alınarak faizlendirildiğini belirterek, döviz satışının TMSF'nin yönetim ihtiyaçları ve alacaklı kamu idarelerinin talepleri çerçevesinde azami özen ve ihtiyatlılıkla yapıldığını savundu.

Fon tarafından 11 Mayıs-14 Temmuz 2006 tarihleri arasında toplam 4 milyar 284 milyon YTL karşılığı döviz satıldığını belirten Ertürk, satılan döviz tutarının ise 2 milyar 699 milyon 668.5 bin dolar ve 10 milyon Euro olduğunu kaydetti.

2.3 MİLYAR DOLAR KAMU BORCU

Ertürk, söz konusu tutarın 338 milyon 363.5 bin dolarlık ve 10 milyon Euro'luk kısmının TMSF'nin ileriki dönemlerde mevduatı sigortalama fonksiyonu nedeniyle YTL cinsinden yükümlülüklerin yerine getirilmesi amacıyla yapılan döviz satışlarını oluşturduğunu ifade etti.

Ertürk, 2 milyar 361 milyon 305 bin dolarlık döviz satışının ise TMSF'nin kamu kurumlarına yaptığı YTL cinsinden ödemeler için yapılan satış olduğunu savundu.

DÖVİZ SATIŞI EN YÜKSEK DEĞERDEN YAPILDI

Ertürk, TMSF'nin söz konusu döviz satışlarını mevzuat çerçevesinde belirlediği bankalarda, ayrıca gün içinde döviz transferini gerçekleştirebileceği ve Fondan döviz alım talebinde bulunan diğer bankaların da satış anında bankalararası döviz piyasasında en iyi döviz alış satış fiyatını veren ilk 20 bankanın sıralandığı Reuters IYIX ekranında en iyi döviz alış fiyatını baz alarak gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti.

SATIŞLAR BANT KAYDINA ALINMADI

Döviz fiyatlarının serbest piyasa koşullarında belirlendiğine işaret eden Ertürk, satışların bant kayıtlarına alınmadığını da belirtti. Ertürk, "Ancak satış işlemi sırasındaki bankalararası döviz piyasasında en iyi döviz alış satış fiyatını veren ilk yirmi bankanın sıralandığı Reuters IYIX ekranının görüntüsü alınarak satış işlemi belgelendirilmiştir" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı