TMO, fındık için Hazine garantisiz borçlanacak

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fındık tartışmasında hiç konuşmayan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımına girmesi için alınması gereken kararın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında alınacağını söyledi. Plana göre, Fiskobirlik, Hazine garantisi olmadan uluslararası piyasalardan gidecek.

FINDIK tartışmasında, hükümetin soruna çözüm için alım yapmasını istediği Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) sorumlu olmasına karşın, bugüne kadar sessiz kalmayı yeğleyen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, iktidarın gizli fındık planını Hürriyet’e açıkladı. Eker, Bakanlar Kurulu’nun TMO’yu görevlendiren bir karar alacağını belirterek, "O karar öncesi de arkadaşlarımız bugün Fiskobirlik yöneticileri ile görüşecek. Onlar da eksper ve depolarını verirlerse sorun kalmayacak, hemen işe başlayabileceğiz" dedi. Fiskobirlik ile herhangi bir polemiğin içine girmek istemediğini, bu nedenle sessizliğini koruduğunu anlatan Eker, son günlerde TMO ile ilgili yanlış bilgilerin kamuoyuna aktarıldığını savundu. Fındık tartışmasında görüşlerini ilk kez açıklayan Eker, Hürriyet’e şu değerlendirmelerde bulundu:

HAZİNE GARANTİLİ DEĞİL: TMO, uluslararası arenada Türkiye’nin en itibarlı kuruluşudur. Geçen yıl depolarındaki hububatın karşılığında 400-500 milyon dolar dış kredi buldu. Bu yıl ise libor+0.34 ile 400 milyon dolar kredi aldı. Bu faiz oranının ne anlama geldiğini herkes bilir. Üstelik bu krediler Hazine garantili de değil. Tamamen TMO’ya duyulan güvene bağlı.

ZARAR DENİLEN ŞEY: TMO geçen yıl 5.2 milyon ton hububat, 400 bin ton da mısır ve çeltik aldı. Bütün bu alımların parasını ise ortalama 25 günde ödedi. Zarar diye bahsedilen konu, buğdaydaki dünya ve bizim fiyatlarımızdaki farklılıklardır. Ancak unutmamak gerekir ki, sulak yerde 600 kilo buğday alabilirsiniz; ama bizde genelde kurak arazide buğday tarımı yapılıyor; 180-25 kilo arasında. O zaman da maliyet fiyatları arasında farklılık oluşuyor.

FİSKOBİRLİK İTİBARSIZ: TMO, Hazine garantisi bile olmadan dışarıdan bu krediyi bulabiliyor da Fiskobirlik neden bulamıyor? Üstelik dünyada tekel konumunda olan bir kurum. Hani TMO, Hazine garantili alıyor olsa, o nedenle Fiskobirlik’in bulamaması normal denilebilirdi. Fiskobirlik itibarlı olmadığı için kredi de bulamıyor. Burada 270-280 bin üreticinin alın teri sözkonusu. Hükümetin sessiz kalması beklenemezdi. Bakan arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda TMO’nun alıma geçmesi görüşü benimsendi. Üreticinin sorunu çözmek için TMO’yu devreye sokuyoruz. Sorunu Fiskobirlik çözebilseydi, biz zaten olmayacaktık. Ancak TMO, hububatta deneyimli bir kuruluş, fındıkta değil. İşte bu noktada Fiskobirlik’in katkı sağlama sorumluluğu var. Eğer Fiskobirlik depolarını ve eksperlerini verirse, finansmanı biz karşılamak kaydıyla fındık alımını yaparız.

BAKANLAR KURULU KARARI: Bu amaçla önümüzde bir mevzuat engeli de var. Bu engeli ilk Bakanlar Kurulu toplantısında aşacağız, sanıyorum. Bakanlar Kurulu’nun bu alım konusunda TMO’yu görevlendirmesi gerekiyor. Bakanlar Kurulu bu kararı alacak. Bu karar çıkınca harekete geçeceğiz. Bu arada arkadaşlarımız bugün Fiskobirlik ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda görüşmeye başlıyorlar. Onların katkısı da alınınca sorun kalmaz. Biz burada müdahil kurum olacağız. Ne kadar alım yapacağımız veya fiyatın nereye geleceği konusunda hiçbir şey söyleyemeyiz. Ancak geçen yıllara baktığımızda Fiskobirlik 50-60 bin ton fındık alımı yapmış. TMO da bu kadar alım yapabilir. Alırız bu fındığı ve piyasa kuralları içinde satarız. Zaten fındık öyle çabucak bozulabilecek bir ürün de değil, uzun süre depolarda bekletilebilir. Yaptığımız serbest piyasadan dönüş falan da değil. Çünkü burada kullanılacak olan para Hazine’nin değil TMO’nun kendi parası, kendi kredisi. Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı