TMO, alım-satım fiyatını birlikte açıklayacak

Hürriyet Haber
31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2000 - 00:01

TARIM ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO), bundan böyle aylık hububat alım fiyatlarıyla birlikte, satış fiyatını da açıklayacağını söyledi. Yeni uygulama ile, TMO'nun tüccarların deposu gibi çalışması önlenecek. Bugüne kadar, ürünü depolamamak için TMO'dan geç alım yapan tüccarlar, her ay artırılacak satış fiyatı nedeniyle bu tutumlarını devam ettiremeyecekler.

Türk Sanayicilerin ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafından düzenlenen ‘‘Ulusal ve Uluslararası Perspektiften Tarım Politikaları’’ seminerine katılan Gökalp, buğday rekoltesinin geçen yılki 18 milyon tondan 20 milyon tona çıkacağını vurguladı. TMO'nun piyasa regülasyonu amacıyla 4-4.5 milyon ton alım yapacağını belirten Gökalp, ‘‘Çıkaracağımız kararnameyle sanayici ve tüccarı da piyasaya çekebileceğiz. Onlar da etkin ürün alımına girecekler’’ dedi.

TMO'nun 1999 yılında yaptığı alımlar için 418 trilyon lira borçlandığını ve buna karşılık 393 trilyon lira faiz ödediğini anımsatan Gökalp, bu yıl 500 trilyon liraya yakın alım yapacaklarını belirterek, ‘‘Bu yıl yapacağımız alımlar için ödeyeceğimiz faiz, 60-65 trilyon lira dolayında olacak. Bu aldığımız tedbirlerin sonucudur. Faizlerin düşmesi de etkili oldu’’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı