TMMOB'den 3'üncü Köprü tepkisi

AA
09 Ocak 2012 - 15:33Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 15:33

"3. Köprü Yerine Yaşam Platformu" tarafından, Karayolları Genel Müdürlüğü önünde yarın yapılacak eyleme ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, hazırlanan basın açıklamasını okuyan platform üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, "Bizler, bu bilim dışı, hukuk dışı ve antidemokratik dayatmaya karşı yaşamı savunmak için 10 Ocak'ta Ankara'da olacağız" dedi.

 

3. Köprü projesinin İstanbul'un trafik sorununa çözüm olacağına ilişkin tezlerin hiç bir bilimsel dayanağı olmadığının, bilimsel raporlarla kanıtlandığını söyleyen Bayraktar, "İstanbul Boğazı'na yapılan köprüler, bugüne kadar kentin trafik sorununu çözmek bir yana daha da ağırlaştırmış, karayolu odaklı ulaşım politikalarının ve özel otomobil sahipliğinin teşvik edilmesiyle birlikte İstanbul'un iki yakasında oturan yurttaşlar için tam bir trafik cehennemine dönüştürmüştür. Yapılan her iki köprü zaman içinde kendi trafiğini oluşturmuştur. İstanbul'un ve Marmara'nın kuzeyinde kalan son orman alanları, su havzaları, tarım alanları inşaat ve otomotiv şirketlerine kar sağlamaktan başka bir anlamı olmayan bu projeye kurban edilecektir" diye konuştu.

3. KÖPRÜ HUKUK DIŞIDIR

Bayraktar, Boğaz geçişi Garipçe-Poyrazköy hattı olarak ilan edilen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin yüzde 80'lik bölümünün doğrudan doğruya orman alanlarından geçtiğini ve su havzalarının geleceğini de tehdit ettiğini anlatarak, "3. Köprü projesi hukuk dışıdır. Hukukun hakim olduğu bir ülkede 3. Köprü projesi ihalesinin yapılması olanaksızdır. AKP hükümeti 10 Ocak Salı günü açmayı planladığı Kuzey Maramara Otoyol projesi ihalesiyle Danıştay kararlarını ve hukusal süreçleri çiğnemektedir" dedi.

TEK KEŞİF, BAŞBAKAN'IN HELİKOPTERLİ KUŞ UÇUŞU GEZİSİDİR

Hükümet tarafından bugüne kadar bu projenin neden uygulanması gerektiği konusunda hiçbir bilimsel rapor ve dayanağın oluşturulamadığını dile getiren Bayraktar, "Hükümet, projeyi destekleyen tek bir bilim insanı bile bulamamıştır. Bugüne kadar konuyla ilgili yapılan tek keşif, Başbakan'ın bizzat düzenlediği helikopterli kuş uçuşu gezisi olmuştur" diye konuştu. Bayraktar, şunları dile getirdi: "Bizler, ormanlarımızı, mahallelerimizi, su havzalarımızı ve yaban hayatını kısacası yaşamı savunmak ve AKP'nin 'İstanbul cinayetine tam teşebbüs' suçunu işlemesine hayır demek için 10 Ocak 2012 Salı günü suç mahalline olacağız. HES'lere, nükleere, termik santrale, siyanürlü altına, kentlerin kamusal, tarihsel ve sanatsal varlıklarının yağmalanmasına, halkı kendi kentinde sürgün eden 'kentsel-rantsal' dönüşümlere karşı, ormanları, suyu, tabiat varlıklarını, insanı, yaşamı savunanlar olarak bu cinayete dur diyeceğiz."

TARİHE GEÇECEĞİZ

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da, "3. Köprü'nün gündeme gelmesi, lojistik alanların, Büyükçekmece içme suyu havzası içerisinde mutlak tarım arazileri üzerine taşınmasını gündeme getirdi. Bu kente dışarıdan borularla su getirilirken, içme suyu havzalarının betonlaştırılmaması gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Tıpku Küçükçekmece'nin mahvolması gibi bu olayın Büyükçekmece içme suyu havzasını da hızla tüketeceğini vurgulamaya çalışıyoruz. Tarihe geçeceğiz bu konuda ilk insanlar olarak, bu havzayı da yok eden diye. Uyarmaya çalışıyoruz. Ama uyarılarımız dikkate alınmıyor " şeklinde konuştu

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı