İZMİR HABERLERİ

TMMOB'dan tramvay inşaatı uyarısı

DHA
09.06.2017 - 19:11Son Güncelleme :
DHA

"Gazi Bulvarı'ndaki çınarlar korunmalı"

İZMİR'de inşaatı süren Konak tramvayının Gazi Bulvarı'nda çınar ağaçlarının arasından geçen güzergahta ray döşeme çalışmasının başlaması tartışma yarattı. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, çalışmaların çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riski taşıdığını, bir çınar ağacının köklerine verilen zararın kaygıları doğruladığını belirtti. Ağaçların zarar görmesine, kısa ve orta vadede kurumasına yol açacak imalatların durdurulmasını istendi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu'nu oluşturan meslek odalarının temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Konak tramvayının Gazi Bulvarı'nda çınar ağaçlarının arasından giden güzergahta başlattğı çalışma alanında basın açıklaması yaptı. Kurul'un dönem sözcüsü Melih Yalçın, okuduğu açıklamada İzmir için için önemli bir arter üzerinde bulunan ve bulvarın yapım tarihi ile aynı geçmişe sahip, kentin simgelerinden ve caddeyle özdeşleşmiş çınar ağaçlarının hem tarihi değerleri, kentin yeşil dokusunu tamamlayan özellikleri, kent ekolojisine katkıları hem de doğal görünümleri nedeniye tescillenmeleri için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuru yapıldığını söyledi. Başvurunun değerlendirmeye alındığını ve tescil çalışması başlatıldığını belirten Yalçın, "Bu sürecin tamamlanması beklenmeden tramvay inşaatı bu bölgede başlatılmıştır. Bu inşaat çalışması çınar ağaçlarına geri dönülmez zararlar verme riskini taşımaktadır. Dün başlatılan çalışmada, alanda mevcut bir çınar ağacının köklerine verilen zarardan bu kaygımızla ilgili neyi kastettiğimiz anlaşılmaktadır. Daha önce belediyeye çınar ağaçlarının kök yapılarının tespit edilmesi için bir kök taraması çalışması yaptırılması ve sonrasında çıkacak rapora göre bu alandan tramvay geçirilip geçirilmeyeceğine yönelik karar verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ancak gelen yanıtta, Ege Üniversitesi'ne bu talebin iletildiği ve üniversitenin imkânları dahilinde bir çalışma yapılamayacığının öğrenildiği bildirilmiştir. Oysa bu çalışmanın bilimsel olarak yapılması mümkün ve gereklidir. Yine Büyükşehir Belediyesi tarafından hattın geçeceği aksta yükseltme çalışması yapılacağı ve ağaclara yaklaşılmadan korunarak geçileceği bilgisi verilmiştir. Ancak bahsedilen alandaki dolgu çalışmaları ilgili odalarımızın kurullarında değerlendirilmiş ve dolgu ile tramvayın oluşturacağı ray ve vagon yükleri de göz önüne alındığında, yüzeysel olduğunu tahmin ettigimiz kök yapısı nedeniyle ağaçların kısa ve orta vadede zarar göreceği görüşüne varılmıştır. Kurulumuz bu hazırlık çalışmaları tamamlanmadan alana iş makineleri ile müdahalede bulunulmasını doğru bulmamaktadır ve çalışmaların devamında alanda mevcut bulunan tarihi çınar ağaçlarının yaşamları konusunda kaygı duymaktadır" dedi.

Yalçın, bu alanda yeni başlayan çalışmalarda, ağaçların uyuma devresini bile dikkate almadan yapılan kazı sırasında, yüzeydeki yatay köklerinin kopartıldığının ve zarar gördüklerinin görüldüğünü söyledi. Buradaki ağaçların, zeminin beton ile kaplanması nedeniyle de yeterli su alamayacağını, yaşaması ve gelişmesinin olumsuz etkileneceğini belirten Yalçın, "Ayrıca, beton yükünün yanında rayların ve vagonların yükü de eklendiğinde ağaçların kök yapısının zarar göreceği açıktır. Taşıt yolu yerine kentin yeşil alanlarının içerisinden geçirilen ya da yeşil alan akslarını bozan tramvayın, Gazi Bulvarı üzerinde yer alan 81 yıllık ağaçlara zarar vermesi kurulumuzca kabul edilemez bulunmaktadır. Bu nedenle ağaçların zarar görmesine, kısa ve orta vadede kurumasına yol açacak imalatlar derhal durdurulmalıdır" diye konuştu.

Basın açıklamasına, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ali İhsan Korkmaz'ın, başka bir etkinlik için İzmir'de bulunan ağabayi Güven Korkmaz da katıldı.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TMMOB'dan tramvay inşaatı uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:07
  • Öğle
   13:09
  • İkindi
   16:23
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı