DİYARBAKIR HABERLERİ

TMMOB Heyeti Kobani raporunu açıkladı

AA / MEHMET ÇAKAN
20.02.2015 - 17:51Son Güncelleme :

- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Kobani'nin ön inceleme raporunu açıkladı.

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / MEHMET ÇAKAN

DİYARBAKIR (AA) - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Kobani'nin ön inceleme raporunu açıkladı.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, 4.5 ay süren çatışmaların ardından IŞİD militanlarının püskürtüldüğü Suriye'nin Kobani kentinde yaptığı incelemelerin ardından hazırladığı ön inceleme raporunu kamuoyu ile paylaştı.

TMMOB Diyarbakır Şubesinde yapılan basın açıklamasında, İl Koordinasyon Kurulu birleşenlerinin oluşturduğu 12 kişilik heyetin, Suruç Kaymakamlığı'nın özel izniyle 11 Şubat 2015 tarihinde Kobani’nin ziyaret edildiği belirtildi.

Heyet adına açıklama yapan TMMOB Şube Başkanı Turan Kapan, teknik incelemenin Kobani'deki yönetimin belirlediği güvenli alanlarda yapıldığını söyledi.

Kapan, Kobani yönetiminden alınan bilgiye göre kentin imar planının bulunduğunu ve Kobani'de yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğundaki güzergah üzerinden inceleme yapıldığını belirtti.

Kobani ve çevresinin 4. derece deprem bölgesi olması nedeniyle binaların narin kesitlerle inşa edildiğini belirten Kapan, yapılarda mühendislik hizmetinin oldukça zayıf olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Kapan, şunları söyledi:

"İŞİD saldırısından sonra kentteki yapı stoğunun yaklaşık yüzde 80'i yıkılmış ve yakılmış olduğu tespit edilmiştir. Ağır hasar gören bu yapıların tekrar onarılması veya bu haliyle yerleşime açılmasının ekonomik olmadığı tespit edilmiştir. Savaşın ağır izlerin taşındığı bazı alanlar açık hava müzesi olarak planlanabilir."

Kobani'nin enerji, su, gıda, tarım ve sağlık sorunu olduğunu ifade eden Kapan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnsani yardımların ve Kobani’nin yeniden inşası için gerekli olan ihtiyaçların sağlanması için Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın yardım koridoru olarak açılması gerekir. İŞİD çetelerinin kaçarken alanda bıraktıkları füze, havan, mayın gibi patlamamış patlayıcı maddelerin temizlenmesi gerekmekte olup, bu işlem için gerekli uzman ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır. Savaşın Kobani’de yaratmış olduğu hasarın genel düzeyi ve yapılardaki hasar tespiti yapılmalı ve Kobani, Uluslararası Afet Alanı ilan edilmesi gerekir. Ciddi bir enkaz sorunu olup, enkazın kaldırılması için uluslararası iskan ve mülteci kuruluşlarına acil yardım çağrısı yapılması gerekmektedir. İşin ekolojik boyutuna dikkat çekilmelidir."

"Geri dönüşlerin örgütlenmesinde ve yeniden inşa sürecinde neoliberalizm politikaları değil, mekan, kimlik ve ekolojik kentte yaşayan insanların özgür iradesi ve öz yönetimiyle gerçekleştirilmelidir" diyen Kapan, enkaz kaldırma işleminden önce kent merkezine ait yerleşim alanının havadan fotoğraflarının çekilmesi ve hasar tespit çalışmalarında kullanılması gerektiğini söyledi.

Kapan, "Kent merkezinin alt yapısına ait haritaların varsa temini yok ise yeniden hazırlanması gerekmektedir. Kentin şu anki halinin, her sokağının veya önemli yerlerinin fotoğraflanarak, geleceğe bellek oluşturulması açısından bir veri olarak saklanmalı ve yeniden inşa sürecinde bunun yerinde sergilenmesi önerilmektedir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden TMMOB Heyeti Kobani raporunu açıkladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 17 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TMMOB Heyeti Kobani raporunu açıkladı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı