ANKARA HABERLERİ

TMMOB: Elektrik kesintisine alışmayın

Hürriyet Haber
11.08.2012 - 01:49Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nce, “elektrik kesintilerinin doğal ve alışılması gereken bir durum olmadığı” kaydedildi.
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nce yapılan “Elektrik kesintileri doğal ve alışmamız gereken bir durum değildir” başlıklı yazılı açıklamada, Ankara'da son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin elektrikli cihazlarda hasarlara yol açtığı, hatta yer yer su kesintilerine sebep olduğu öne sürüldü.
 “Ankara'nın da içinde bulunduğu dağıtım bölgesinde mesken, ticarethane, resmi, sanayi, aydınlatma, tarımsal sulama ve diğer kategorilerde 2010 yılı sonu itibari ile 2 milyon 297 bin 598 abone bulunduğu” belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

Elektrik miktarı açısından sorun yok

“Bu abonelerin 2010 yılı içinde tükettikleri elektrik enerjisi 14 milyar 583 milyon 678 bin kWh. Bu rakamların 2011 yılı sonu itibariyle yüzde 8-10 arttığı tahmin edilmektedir.
 Diğer yandan Ankara'ya enterkonnekte sistemden toplam kapasitesi 2568 MVA olan dört noktadan besleme yapılmaktadır. Ankara ve civarında kamu ve özel sektöre ait değişik kaynaklara dayalı elektrik üretim tesislerinin toplam kurulu gücü 2344 MW, gün içinde ulaşılan puant güç 1700 MW mertebesindedir. Rakamlardan da açıklıkla görüleceği üzere Ankara'nın Kurulu güç, iletim hatları ve bölgede üretilen elektrik enerjisi miktarı açısından herhangi bir sorunu yoktur.”

Dağıtım şebekesi çok eski ve bakımsız

Açıklamada, “Ankara'daki dağıtım şebekesi çok eski ve bakımsız olduğu için zaman zaman yetersiz kaldığı, kent AVM, toplu konut alanları, yüksek binalar gibi daha faal elektrik tüketen yapılarla büyürken bu yapılanmalara uygun altyapı bulunmamasının özellikle tüketimin arttığı dönemlerde veya saat dilimlerinde sorunlar yaşanmasına neden olduğu” savunuldu.
 Bir süre önce Gölbaşı'nda iki çocuğun elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiği olaya da değinilen açıklamada, “Özellikle ortak alanlarda bulunan elektrik tesisleri ile ilgili 'risk değerlendirmeleri' yapılarak can ve mal güvenliğini sağlayacak önlemler alınmalı ve periyodik olarak önlemlerin yeterliliği kontrol edilmeli. Dağıtım şebekeleri ve ilgili yapılarda emniyet tedbirlerine uygun önlemler alınmalı ve sürekliliği sağlanmalı” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TMMOB: Elektrik kesintisine alışmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı