TMB Başkanı Erdal Eren: Özelleştirmelerle kaynak artışı sağlandı

Hürriyet Haber
09 Ekim 2005 - 11:12Son Güncelleme : 09 Ekim 2005 - 11:12


Eren, yüzde 6.5 faiz dışı fazla hedefinin tutturulması programından hareketle 2 yıldır kamu yatırımlarına çok az ödenek ayrıldığını belirtirken, özelleştirmelerin beklenenin üstünde rakamlarla gerçekleşmesiyle kamu kaynaklarının arttığını söyledi.

Söz konusu kaynakların doğru değerlendirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Eren, şunları kaydetti:
“Bu kaynakları nasıl değerlendirilecek, bu değerlendirmelerin bekleyen yatırımların faydaya dönüşmesi için bir miktar kullanılması düşünülüyor mu? Maliye Bakanı özelleştirmelerden elde edilen kaynakların borç ödemesinde kullanılacağını söyledi. Özelleştirmelerden gelen paralar eğer borç ödemesine kullanılacaksa o zaman bütçenin içinde borç ödemesi için ayrılan fon miktarı yatırımlara kayabilir ve özelleştirmelerin belli bir yüzdesi 2006 yatırım bütçesine dahil edilebilir.”

Türkiye'de hala yatırımcı kuruluşların alt yapı işlerini tamamlanma sürelerinin ortalama 10 yılın üstünde olduğuna işaret eden Eren, 2 binden fazla proje durdurulması ve yatırım programından çıkarılmasına rağmen, halen yatırım programında 4 bine yakın proje olduğunu ve bunlara yeterince ödenek ayrılamadığı için de tamamlanamadığını söyledi.

Yapılan yatırımların atıl olarak beklediğini belirten Eren, ”Bunlara bir miktar finansman temin edilerek, kaynak aktarılıp tamamlanmasını hedeflemek istiyoruz” dedi.

“KAMU YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERİLMELİ”

İnşaat sektöründe olumlu gelişmelere rağmen, hükümetin 2005 yılında yatırımların önünü yeterince açamadığını iddia eden Eren, şu değerlendirmede bulundu:“İnşaat sektöründe 2004'ten itibaren bir hareketlenme başladı. 2005'te şu anda ilk 6 ayda, geçen yıla göre yüzde 20'ye varan bir büyüme artışından söz ediliyor. Ama bunlar hala Türk inşaat sektörünü 1993 seviyesine bile getirebilmiş değil. Büyüme trendinin devam etmesini bekliyoruz ancak sadece konut sektöründe olan hareket yetmez, mutlaka kamu yatırımlarında da bir artışa ihtiyaç var.”
Sektörde yabancı sermaye yatırımlarının önemine değinen Eren, hükümetin yapısal sorunlara da biran önce çözüm getirmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de inşaat sektöründe ilk 6 aydaki yüzde 19.7 oranında büyümenin özel sektör konut yatırımlarından kaynaklandığına işaret eden Eren, “Yatırım aracı olarak kamu kağıtları, hazine bonoları veya döviz eskisine göre cazibesini yitirdiği için gayrimenkule yatırım yapılıyor. Halen büyük şehirlerinde konut projeleri yapılıp satılıyor. Bu, Türkiye'deki genel inşaat sektörünü büyütmeye, işsizliğe çare olmaya yetmez” diye konuştu.
Kamu yatırımlarına ilişkin çeşitli sorunlarla da karşılaştıklarını anlatan Eren, bunlardan bir tanesinin kamu
yatırımlarının yapılamayacak fiyatlarla ihale edilmesi olduğunu söyledi.

Bu konuda etkin bir denetim mekanizmasının hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Eren, gerek işçilik mevzuatında gerekse kamu ihale yasasında da bazı tadilatlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Eren, hem Mortgage kanununun bir an önce çıkması, hem de kamu yatırımlarına hükümetin fazla ödenek ayırmasıyla inşaat sektörünün daha da büyüyebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı