Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tlas'tan Fransa'ya teşekkür

  Hürriyet Planet
  11 Eylül 2012 - 10:35Son Güncelleme : 11 Eylül 2012 - 19:29

  Fransız haber kanalı BFMTV'ye konuşan Manaf Tlas, Suriye'den kaçmasına Fransız gizli servis ajanlarının yardımcı olduğunu söyledi.

  Suriye ordusunda General olduğu sırada taraf değiştiren ve ülkesinden kaçan Tlas, Fransız gizli servis ajanlarına, verdikleri destek için teşekkür etti.

  "Suriye'den çıkmama yardım eden Fransız gizli servisidir, onlara teşekkür ederim" diyen Tlas, geçirdiği süreci şöyle anlattı:

  "Mart ayından bu yana, rejimin tarafında değilim. Devrimin başından beri devrimcilerle, isyancılarla görüşmelerim oldu ve daha ilk günlerden, ilk aylardan itibaren rejimin herkese yalan söylediğini hissettim. Bu yüzden, taraf değiştirdim ama ofisimde kalmaya devam ettim".

  Eski General ayrıca, Suriye'ye her türlü dış müdahaleye karşı olduğunu belirtti ve uluslararası topluma, muhalifleri silahlandırma çağrısı yaptı.

  "MUHALİFLERİN YÜZDE 20'Sİ İSLAMCI"

  Suriyeli İslamcıların ve ülkede muhaliflere katılan yabancıların sorulması üzerine Tlas, isyancıların yüzde 20'sinin İslamcı olduğunu ama bunun sadece bir azınlığı teşkil ettiğini ve Suriye halkının hiçbir zaman köktenci bir halk olmadığını ifade etti.

  Taraf değiştirmesi Şam'da büyük etki yaratan General Tlas, Suriye ordusunda hizmet ettiği sürede Devrim Muhafızları'nın 10. tugayını komuta ediyordu.

  Suriye Cumhurbaşkanı'nın babası Hafız el-Esad'a yakınlığıyla bilinen Tlas’ın babası Mustafa Tlas ise 30 yıl boyunca Savunma Bakanlığı yapmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı