TL Piyasaları

Hürriyet Haber
06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:

Faizler yüzde 100'e dayandı


Ne oldu?

Piyasa 4.2 trilyon lira artı rezervle güne başladı. Merkez Bankası borçlanma kotasyonlarında değişikliğe gitmedi. Üç günlük repo faizleri İMKB ve TL İnterbank'ta yüzde 63 oldu. Bono piyasasında satışlarla faizler yükseldi. 7 Kasım 2001 vadeli, bugün valörlü bononun basit getirisi yüzde 72.90, bileşik getirisi ise yüzde 91.81'den kapandı.

Neden oldu?

IMF ile Hükümet arasında uzlaşmanın gerçekleşmemesi faizlerin çıkış eğilimine girmesine neden oldu. Bileşik faizler yüzde 87-88 bandından yüzde 90'ların üzerine çıktı. 7 Kasım 2001 vadeli, bugün valörlü bononun basit getirisi yüzde 72.90, bileşik getirisi ise yüzde 91.81'den kapandı. Bu tahvilin dünkü piyasa kapanışında basit getirisi yüzde 70.44, bileşik getirisi ise yüzde 87.95 olarak gerçekleşmişti.

7 Kasım 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yarın valörlü işlemlerde yüzde 98'i geçti.

Dışbank Bono Masası Yönetmeni Kerem Alkan: "Derviş'in açıklamlarından sonra piyasa temkinli davranmayı tercih ediyor. IMF'nin ne istediğinin tam olarak açıklanmaması sıkıntıyı artırdı. Özellikle bu haftasonu Türkiye'de bir takım adımların atılması gerekiyor. Bono piyasasının verdiği tepki Salı günkü ihaleden kaynaklanıyor. Bu gerginlikle Salı günkü ihaleye gidebilecek talep ve faiz seviyeleri nedeniyle bir çıkış yaşandı." dedi.

Ne olacak?

Ekonomiye ve siyasete ilişkin tedirginliklerin devam etmesinden dolayı gelecek hafta uzmanlar tarafından pek parlak görülmüyor. Belirsizliklerin çözüme kavuşmaması faizler üzerinde baskı yaratabilir. Hazine Salı günü 8 aylık bono ihalesi düzenleyecek. İhalede minimum net 500 trilyon liralık satış öngörülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı