TL Piyasaları

Hürriyet Haber
20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

Bono piyasasında işlem hacmi durdu


Ne oldu?

Piyasa 341 trilyon lira eksi rezervle güne başladı. Merkez Bankası 2 günlük repo ihalesi ile 1 katrilyon 225 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 82.50, TL İnterbankı'nda da yüzde 78 oldu. Bono piyasasında hacimsiz ve yatay bir seyir izlendi. 21 Şubat 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 96.25, 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi ise yüzde 78 seviyesinden kapandı.

Neden oldu?

Merkez Bankası'nın haftanın ilk gününden itibaren gerçekleştirdiği yüksek fonlamaya karşın likidite sıkışıklığı arttış gösterdi. Gecelik faizler gün içinde gelen döviz talebine paralel olarak yükselmeye başladı. Bono piyasasında işlem hacmi durma noktasına geldi. Bono bileşik faizleri düne göre aynı seviyelerde gerçekleşti.

Ne olacak?

Cuma günü Türkiye'ye gelecek olan ve piyasada rahatlık yaratacak likidite yılın son beklentisini oluşturuyor. Uzmanlar, Hazine'nin 8 Ocak tarihinde yüklü ödemesi bulunduğunu belirterek itfadan önce yapılacak ihalenin merakla beklendiğini vurguluyorlar. Bu ihale Hazine'nin borçlanma faizi için önemli bir sınav olarak görülüyor.

Ocak ve Şubat aylarında Hazine'nin yüklü borçlanacak olması nedeniyle bono faizlerinin kolay kolay düşmesi beklenmiyor. Uzmanlar, 2001 yılı için B tipi fonları tavsiye ediliyorlar

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı