TL Piyasaları

Hürriyet Haber
26 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Eylül 2000 - 00:01

Faizler zirveyi zorluyorNe oldu?
TL sıkışıklığı bugün de sürdü. Merkez Bankası'nın fonlaması önem taşıdı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 41, Interbank'ta yüzde 40 oldu. Bono piyasasında satışlarla bir miktar yükselen faizler daha sonra dengeye geldi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi iyüzde 40.62 seviyelerinde gerçekleşti.

Neden oldu?
Cumhurbaşkanı'nın kamu bankalarıyla ilgili geri gönderdiği KHK bono piyasası üzerinde olumsuz bir etki yarattı. Bono piyasası satışlarla karşılaştı. Bileşik faizler yüzde 41.6 seviyesine kadar çıktı. Fonlama maliyeti yüksek seviyelerini korudu.

Ne olacak?
Piyasa TL sıkışıklığının en yoğun dönemine girdi. Bu nedenle hem bono bileşik faizleri hem de TL faizlerinin hafta boyunca yüksek seyretmesi bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı