TL Piyasaları

Hürriyet Haber
25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fonlama maliyeti yüksek seyrediyorNe oldu?
Piyasada TL sıkışıklığı yaşandı. Merkez Bankası 510 trilyon liralık fonlama gerçekleştirdi. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 74, Interbank'ta yüzde 68 oldu. Bono piyasasında satış eğilimi hakimdi. Bileşik faizler yüzde 40 seviyesini geçti.

Neden oldu?
Aysonu olmasından dolayı bankaların yoğunlaşan döviz talepleri TL'nin de sıkışmasına neden oluyor. Fonlama maliyetindeki bu yükseliş bono piyasasında satışı beraberinde getiriyor.

Ne olacak?
Piyasa TL sıkışıklığının en yoğun dönemine girdi. Bu nedenle hem bono bileşik faizleri hem de TL faizlerinin hafta boyunca yüksek seyretmesi bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı