TL Piyasaları

Hürriyet Haber
14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fonlama maliyeti yüksekNe oldu?
Piyasa 491 trilyon lira artı rezervle güne başladı. Merkez Bankası yedi günlük repo ihalesi ile 330 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri IMKB'de yüzde 47, Interbank'ta yüzde 40 oldu. Bono piyasasında ise satışların ağırlığı vardı. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 36.6 oldu.

Neden oldu?
Bono piyasasında satışlar hakimdi. Bileşik faizler yüzde 36 seviyesinin üstüne çıktı. Kamu maaş ödemelerinden dolayı fonlama maliyeti yükseldi. Bono piyasası da fonlama maliyetine paralel hareket etti.

Ne olacak?
Kamu maaş ödemelerinden dolayı yarında TL sıkışıklığı devam edecek. Dolayısıyla bileşik faizlerdeki yükseliş de etkisini sürdürecek. Önümüzdeki haftadan itibaren TL'de rahatlama bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

Bileşik faizlerde trend yukarı doğru gözüküyor. Kısa vadede bileşik faizler yüzde 37'lere kadar çıkabilir. Bunun ne zaman yaşanacağını bilemiyoruz. Son günlerde yaşanan düşüşlerin bugünlerde realizasyonu geliyor. Daha çok piyasada al-sat işlemleri yapılıyor. Enflasyonun yüzde 35'lerde gerçekleşeceğini düşünürsek bileşik faizler için taban yüzde 35 olmalıdır. Piyasada belirsizlikler var. İnce ayar ile nelerin yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bütçeye ilişkin gelişmeler de önem taşıyor. Faizler yüzde 37'leri gördükten sonra tekrar aşağı gelecektir. Ayrıca son günlerde faizlerin fonlamadan bağımsız hareket ettiğini de görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bilanço dönemine girileceği için Merkez Bankası net iç varlıklar hedefi doğrultusunda parayı kısabilir. Bu gelişme de döviz talebini artırarak likiditeyi sıkıştırabilir. Böylece bono faizleri yüzde 35'lerin altına inmekte zorlanır.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı