TL Piyasaları

Hürriyet Haber
12.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Piyasa tedirginliği üzerinden atıyorNe oldu?
Piyasa artı rezervle açıldı. Merkez Bankası yeterli oranda fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 36, Interbank'ta yüzde 34 oldu. Bono piyasasında alımlar vardı. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 36 oldu.

Neden oldu?
Başbakan Ecevit'in açıklamaları ile yüzde 36'ları geçen bileşik faizler bugün fonlama maliyetinin düşük seyretmesi ile gevşedi. Faizler yüzde 36 seviyesini geçtikçe alım baskısı artıyor.

Ne olacak?
Uzmanlar, önümüzdeki günlerde TL faizlerinin gevşeyeceğini ve bu rahatlıkla birlikte bono faizlerinde de düşüş yaşanması bekliyorlar.

Uzman gözüyle

Finansbank Hazine Bölümü

Önümüzdeki günlerde Meclis açılacak, özelleştirmeyle ilgili sorunlar olabilir, kamu bankalarının durumu belli değil, Moody's'in Türkiye'nin notunu ne zaman artıracağı gibi etkenler piyasa üzerinde etkili oluyor. Ayrıca ne tip ek vergiler getirileceği önem taşıyor. "Merkez Bankası kısa vadeli faizleri yükseltme politikası izleyebilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Bu gelişme olursa Hazine bonolarının faizleri yükselecektir. Görüldüğü gibi birçok belirsizlik var. Piyasa yönsüz hareket ediyor. Gelişmeler netlik kazandıkça faizler yön bulacaktır. Moody's'in not artış haberi olumlu bir etki yaratır. Yatırımcılar borsadaki riskten kaçıyorlarsa kısa vadeli repo ve bonoya yönelebilirler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı