TL Piyasaları

Hürriyet Haber
11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TL faizleri gevşeyecekNe oldu?
Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 37, Interbank'ta yüzde 37.50 oldu Bono piyasası ise hareketliydi. En çok işlem gören 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 35.25 seviyesinden kapandı.

Neden oldu?
Başbakan Ecevit'in IMF ile ilgili yaptığı açıklamalar borsanın olduğu kadar bono piyasasınında moralini bozdu. Öğlene kadar alımların geldiği bono da bileşik faiz yüzde 35'lere düştü. Ama açıklamanın ardından satış geldi.

Ne olacak?
12 Eylül Salı günü Hazine'nin kasasına 750 milyon dolarlık dış borç girişi olacak. Bu gelişme özellikle gecelik faizlerin gevşemesini sağlayacak. Uzmanlar, gevşeyecek olan O/N faizlerin bono bileşikleri üzerinde de düşüş etkisi yaratacağını belirtiyorlar.

Uzman gözüyle

Finansbank Hazine Bölümü

Önümüzdeki günlerde Meclis açılacak, özelleştirmeyle ilgili sorunlar olabilir, kamu bankalarının durumu belli değil, Moody's'in Türkiye'nin notunu ne zaman artıracağı gibi etkenler piyasa üzerinde etkili oluyor. Ayrıca ne tip ek vergiler getirileceği önem taşıyor. "Merkez Bankası kısa vadeli faizleri yükseltme politikası izleyebilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Bu gelişme olursa Hazine bonolarının faizleri yükselecektir. Görüldüğü gibi birçok belirsizlik var. Piyasa yönsüz hareket ediyor. Gelişmeler netlik kazandıkça faizler yön bulacaktır. Moody's'in not artış haberi olumlu bir etki yaratır. Yatırımcılar borsadaki riskten kaçıyorlarsa kısa vadeli repo ve bonoya yönelebilirler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı