TL Piyasaları

Hürriyet Haber
05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine, piyasaya moral verdiNe oldu?
Piyasa 254.8 trilyon lira artı rezervle açıldı. Merkez Bankası, yedi günlük repo ihalesi ile 230 trilyon liralık fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 42, Interbank'ta yüzde 43 oldu. Bono-tahvil piyasasında faizler bir miktar yükseldi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 33.51 oldu. Hazine bugün 17 ay vadeli tahvil ihalesi düzenledi. İhalede nominal satış 171.3 trilyon lira, yıllık bileşik faiz ise yüzde 33.58 oldu. Ayrıca Hazine, 8 Haziran 2000 tarihinde gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli tahvil ihracını 750 milyon dolar artırdı. Sağlanan kaynak Hazine kasasına 12 Eylül'de girebilecek.

Neden oldu?
Bugün fonlama maliyetinde artış vardı. Bankaların döviz alımına geçmesi gecelik faizlerin yükselmesine neden oldu. Bono piyasasında satışlar gözlendi. Faizler belirsizlik içinde dar alanda seyretti. Hazine ihalesi başarılı bulundu. Ama satış miktarının küçük olması nedeniyle piyasa üzerinde bir etkisi olmazken faiz düşük çıktı.

Ne olacak?
Hazine'nin kasasına 12 Eylül'de para girişi olacak. Bu gelişme TL faizlerinin bu ay için sıkışmayacağını gösteriyor. Piyasayı etkiliyen gelişmelerin netleşmesi bekleniyor. Kısa vadede Moody's'in not artışı olumlu olacaktır.

Uzman gözüyle

Finansbank Hazine Bölümü

Hazine bugün 17 ay vadeli bir ihale gerçekleştirdi. İhalede satış miktarının az olması piyasanın etkilenmemesini sağladı. İhalede çıkan faiz ise şu anki faizlerin altında gerçekleşti. Bono piyasası satıcılıydı. Hazine'nin 8 Haziran 2000 tarihinde gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli tahvil ihracını 750 milyon dolar artırması piyasaya moral verdi. Böylece bu ayki dış borç ödemeleri kapanmış olurken TL'de de sıkışıklık beklenmeyecek. Önümüzdeki günlerde Meclis açılacak, özelleştirmeyle ilgili sorunlar olabilir, kamu bankalarının durumu belli değil, Moody's'in Türkiye'nin notunu ne zaman artıracağı gibi etkenler piyasa üzerinde etkili oluyor. Ayrıca ne tip ek vergiler getirileceği önem taşıyor. "Merkez Bankası kısa vadeli faizleri yükseltme politikası izleyebilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Bu gelişme olursa Hazine bonolarının faizleri yükselecektir. Görüldüğü gibi birçok belirsizlik var. Piyasa yönsüz hareket ediyor. Bir süredir bileşik faizler yüzde 34'ün altına gidip geliyor. Gelişmeler netlik kazandıkça faizler yön bulacaktır. Moody's'in not artış haberi olumlu bir etki yaratır. Yatırımcılar borsadaki riskten kaçıyorlarsa kısa vadeli repo ve bonoya yönelebilirler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı