TL Piyasaları

Hürriyet Haber
04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bono piyasasında alım vardıNe oldu?
Piyasa 315.6 trilyon lira eksi rezervle güne başladı. Merkez Bankası yedi günlük repo ihalesi ile 310 trilyon lira fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 15, Interbank'ta yüzde 26 oldu. Bono piyasasında alımlar ağırlıklıydı. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 33.11'den kapandı.

Neden oldu?
Bono piyasası TEFE'de beklenenin altında gerçekleşen rakamlarla moral bularak alım trendine girdi. Döviz piyasasında bankaların alım yapmaması ile TL faizleri oldukça düştü. Ayrıca emisyon miktarı ve bankaların tuttuğu disponbilite miktarı da gecelik faizlerin gevşemesini sağladı.

Ne olacak?
Hem repo hem de bono piyasasında faizlerin dengeye gelmesi bekleniyor. Uzmanlar, olumlu gelişmeler doğrultusunda bono bileşik faizlerinin yüzde 33 seviyelerine oturacağını vurguluyorlar. Yarın Hazine 17 aylık tahvil ihalesi düzenleyecek.

Uzman gözüyle

Kentbank Hazine Bölümü

Aybaşından itibaren gecelik faizlerin yüzde 25-35 aralığına gerilemesini ve buna bağlı olarak da bono faizlerinin yüzde 33 seviyesine oturmasını bekliyoruz. Ayrıca IMF'den kötü haberlerin gelmesi de piyasada bir karamsarlık yaratabilir. Bazı ekonomistler Merkez Bankası'nın bu para programı ile döviz kurunu sabitlediğini ve faizleri serbest bıraktığını belirtiyorlar. Böylece piyasa döviz bulunca TL faizleri gevşeyebiliyor. Hazine'nin piyasaya müdahalesini görüyoruz. Hazine yurtdışından para bulduğu zamanlarda TL faizleri düşük seyrediyor. Dolaylı olarak kamunun faizlere müdahalesi söz konusu. İMF'den bu konuda bir itiraz gelebilir. Yatırımcılara bu aşamada likit kalmalarını öneririz. Kısa vadeli mevduat veya gecelik repoya yatırım yapılabilinir. Sonbaharla birlikte enflasyonda trende bakılarak karar verilmeli.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı