TL Piyasaları

Hürriyet Haber
01 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Eylül 2000 - 00:01

TL faizleri gevşediNe oldu?
Piyasa 103.6 trilyon lira eksi rezervle açıldı. Merkez Bankası, yedi günlük repo ihalesi ile 510 trilyon lira fonlama yaptı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 56, Interbank'ta yüzde 37 oldu. Bono piyasasında sabah saatlerinde satış vardı. Daha sonra alımlar geldi. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi yüzde 33.80 oldu.

Neden oldu?
TL piyasası sıkışık açıldı. Sabah saatlerinde yüzde 70'lerde seyreden gecelik repo faizleri beklenen döviz satışının gelmesiyle kademeli olarak gevşedi.

Ne olacak?
Uzmanlar, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının beklentiler doğrultusunda gelmesi halinde bono bileşik faizlerinin yüzde 33'ün altına gelebileceğini söylüyorlar. Gelecek hafta bankaların döviz satışının hızlanmasıyla TL faizleri rahatlayacak. Ama yüzde 20'lerdeki seviyelerin şimdilik görülmesi beklenmiyor.

Uzman gözüyle

Kentbank Hazine Bölümü

Aybaşından itibaren gecelik faizlerin yüzde 25-35 aralığına gerilemesini ve buna bağlı olarak da bono faizlerinin yüzde 33 seviyesine oturmasını bekliyoruz. Bono piyasasında çok uzun vadeli plan yapılamıyor. Uzun vadede endişe yaratan bazı gelişmeler bulunuyor. Çekirdek enflasyon oranı yüzde 1.3'ün üzerinde çıkarsa problem olacaktır. Eğer yüzde 1.3'ün altında çekirdek enflasyon gerçekleşirse devalüasyon oranına bağlı bir enflasyon oranı tutturulmuş demektir. Ayrıca IMF'den kötü haberlerin gelmesi de piyasada bir karamsarlık yaratabilir. Bazı ekonomistler Merkez Bankası'nın bu para programı ile döviz kurunu sabitlediğini ve faizleri serbest bıraktığını belirtiyorlar. Böylece piyasa döviz bulunca TL faizleri gevşeyebiliyor. Hazine'nin piyasaya müdahalesini görüyoruz. Hazine yurtdışından para bulduğu zamanlarda TL faizleri düşük seyrediyor. Dolaylı olarak kamunun faizlere müdahalesi söz konusu. İMF'den bu konuda bir itiraz gelebilir. Yatırımcılara bu aşamada likit kalmalarını öneririz. Kısa vadeli mevduat veya gecelik repoya yatırım yapılabilinir. Sonbaharla birlikte enflasyonda trende bakılarak karar verilmeli.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı