TL Piyasaları

Hürriyet Haber
31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2000 - 00:01

Faizlerde düzeltme yaşanıyorNe oldu?
Ay sonu olmasından dolayı TL sıkışıklığı devam etti. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 53.90, İnterbank'ta yüzde 59 oldu. Bono piyasasında ise dalgalı bir seyir izlendi. Sabah açılışta satışlar yaşanırken kapanışa doğru alımlarla faizler gevşedi. En aktif 20 Haziran 2001 vadeli kağıtta ortalama bileşik faiz yüzde 37.82 olarak gerçekleşti. Ayrıca Hazine bugün iç borçlanma programını açıkladı. Programa göre Haziran ayında iki tahvil ihalesi yapılacak. Her iki ihalede 6 Haziran günü gerçekleştirilecek. 14 ay vadeli ihalede 950-1 katrilyon 250 trilyon arasında borçlanma düşünülürken 2 yıl vadelide ise 250-400 trilyon lira borçlanma planlanıyor.

Neden oldu?
TL'nin sıkışık ve fonlama maliyetinin yüksek olmasına karşın bono piyasasında faizler gevşedi. Bunda en önemli etken piyasadaki iyimserlik havasıydı.

Ne olacak?
Hazine'nin itfasından daha az borçlanacak olması olumlu karşılandı. Ayrıca dış borcun Haziran ayının 2. ya da 3. haftasında piyasaya girecek olması TL sıkışıklığını rahatlatacaktır.

Uzman Gözüyle

Hasan Ecesoy - Bayındırbank Yönetmen

Geçtiğimiz hafta bono bileşik faizlerindeki çıkışın haftanın ilk günlerinde bir düzeltmesi yaşandı. Ama düzeltmenin sonunda faizlerin esas yükselişine neden olan sebepler ortadan kalkmamasından dolayı da faizler tekrar yükseldi. Ama çok keskin yükselişler görmedik. Bugün enflasyon verisine yönelik olumlu beklentiler satın alındı. Ayrıca ihale programı belli oldu. Programda Hazine itfasından az borçlanmasına karşın yine de beklentilerden daha yüksek borçlanacak. Ayrıca yine Haziran ayında ekonomik program için önemli gelişmeler olacak. Kağıt arzı azalacak, bu seviyeler alım için iyi bir fırsat olabilir. Bazı kağıtların döviz bazında getirileri yüzde 20'in üzerinde bulunuyor. Ayrıca Haziran sonunda yeni kur açıklanacak. Dış borçlanmadan dolayı kaynak girişi Haziran'ın 2-3. haftasında Türkiye'ye gelecektir. Böylece TL rahatlayacak bütçe dengesinde iyileşme olacaktır. Ama gündemde hububat fiyatlarından kaynaklanan yapısal sorunlar var. Bono piyasasında dalgalanma devam edecektir. Trend aşağı olsa bile her noktadan satış gelebileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Eğer tefe ya da tüfe'de yüzde 1.5'in altında rakamlar gelirse bu bono piyasasına doping etkisi yapar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı