TL Piyasaları

Hürriyet Haber
30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bonolara alım geldiNe oldu?
Sabah saatlerinde sıkışıklığın etkisi ile gecelik repo faizleri yüzde 50'lere dayandı. Ancak TL rahatlamasının yaşanmasıyla birlikte faizler düştü. Gecelik faizler İMKB'de yüzde 38, İnterbank'ta ise yüzde 42.50 oldu. Bono piyasasında likidite rahatlığının bir sonucu olarak faizler düştü. Bonolara alım geldi ve en aktif kağıt 20 Haziran 2001 vadeli de ortalama bileşik faiz yüzde 38.40 oldu.

Neden oldu?
Vergi ve maaş ödemeleri nedeniyle likidite açısından piyasada sıkışık günler yaşanıyor. Bir bankanın yüklü miktarda euro satışı piyasadaki TL sıkışıklığını azalttı.

Ne olacak?
Uzmanlar, ay sonundan kaynaklanan likidite sıkışıklığının bir kaç gün daha süreceğini belirtiyorlar. Bu gelişme doğrultusunda bono faizleri de bir miktar yüksek seyredebilir.

Uzman Gözüyle

Cem Kurdoğlu - Denizbank Grup Müdürü

Ay sonunun yaklaşıyor olması TL sıkışıklığını artırıyor. Bankaların açık pozisyonlarını kapatmalarından dolayı dövize talep geliyor. Bono faizlerinin kısa dönemde yönü yukarı gözüküyor. Beklentimiz 31 Mayıs tarihine kadar faizlerin yüzde 39'u görebileceği yönündedir. Ayrıca Haziran ayına yönelik iç borçlanma programı açıklanacak. Hazine'nin az borçlanacağını ve miktarın 800 trilyon civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu piyasa için olumlu bir gelişme olacaktır. Ayrıca enflasyon datası açıklanacak. Toptan eşyada yüzde 1.8-2 civarında bir rakamın çıkmasını bekliyoruz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı