TL Piyasaları

Hürriyet Haber
24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bono faizlerinde yön yukarıNe oldu?
Gecelik repo faizleri İMKB piyasasında yüzde 34, İnterbank'ta ise yüzde 35 oldu. Bono piyasasında faizler yüzde 40'lı seviyelere kadar çıktı. Ama daha sonra bir miktar toparlandı. Bazı bankalar daha çok zarar etmemek için bono portföylerini boşaltmayı tercih ettiler.

Neden oldu?
Gelişmekte olan piyasalardaki rahatsızlıklar Türkiye'yi de birebir etkiliyor. Beklentinin kalmaması ve GSM ihalesindeki pürüzler de bu olumsuzlukların etkisini artırıyor.

Ne olacak?
Bono bileşik faizlerindeki bu seviyelerin alım için bir fırsat yarattığını söyleyen uzmanlar uzun vadeli faizlerde üst limitin yüzde 45 olacağını belirtiyorlar.

Uzman Gözüyle

HSCB Bank Hazine Bölümü

Bono piyasasında bir süredir tedirginlik yaşanıyor. Sabah saatlerinde piyasanın aktif kağıtlarından 20 Haziran vadeli tahvilde bileşik faiz yüzde 40.5 oldu. Ama öğleden sonra aynı kağıdın faizi yüzde 38.90 seviyelerinden kapandı. Piyasanın faiz tarafında beklenti kalmadı. Ayrıca GSM ihalesiyle ilgili pürüzler de piyasa tarafından olumsuz karşılanıyor. Beklentimiz kısa vadede para girişi olmadığı takdirde faizlerin yüksek gideceği. Temmuz ayında bankaların kısa vadeli pozisyonlarını küçültmeleri gerekiyor. Bu nedenle O/N faizler yükselecek ve sıkışma yaşanacaktır. Uzun vadede bileşik faizlerde üst sınır yüzde 45 olarak gözüküyor. Gelişmeler olumsuz giderse panikle birlikte sert çıkışlar da yaşanabilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı