TL Piyasaları

Hürriyet Haber
23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bono piyasası keyifsizNe oldu?
Hazine Mayıs ayının son ihalesini bugün gerçekleştirdi. 13 ay vadeli tahvil ihalesine 1 katrilyon 667 trilyon liralık teklif gelirken 987.4 trilyon liralık satış yapıldı. İhalenin ortalama bileşik faizi ise yüzde 37.53 oldu. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 39, İnterbank'ta yüzde 35 oldu. İhaleden sonra piyasa satıcılı bir yön izledi. Bono bileşik faizleri yüzde 40'lara yaklaştı.

Neden oldu?
Piyasada genel bir rahatsızlık bulunuyor. Reel olarak bono bileşik faizleri yüzde 20'lerin üzerine çıktı. Bono piyasasında kar realizasyonu yaşanıyor.

Ne olacak?
Uzmanlar, faizlerin olumsuz gelişmeler doğrultusunda yükselebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca bonoda yüzde 40 seviyelerinin zirve olduğu da vurgulanıyor.

Uzman Gözüyle

Erdinç Moğol - Alternatifbank Bono Dealer

İhalenin ardından bono piyasasında satışlar yaşandı. Şu anda piyasayı hareket ettiren iç dinamiklerden daha çok yurtdışı piyasalardaki gelişmeler olarak görülüyor. FED'in faiz artırımından dolayı bonoya yabancı satışları geliyor. Ayrıca piyasaya yeni para girişinin olmaması likiditeyi sıkıştırıyor. Ancak GSM ve özelleştirme gelirleri ile kısa vadede bu sıkışıklık atılabilir. Ama dünya piyasalarındaki huzursuzluk Türkiye'yi de etkiliyor. Faizlerin bileşik bazda yüzde 32-33'lere kolay kolay düşmeyeceğini bu moralsizlik devam ettiği sürece yüzde 40'ların görüleceğini düşünüyoruz. Repolarda da faizler yüzde 45-50 bandında hareket edebilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı