TL Piyasaları

Hürriyet Haber
22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Faizlerde çıkış baskısıNe oldu?
Türk Lirası sıkışıklığının biraz olsun rahatladığı piyasada gecelik faizler İMKB'de yüzde 40, İnterbank'ta yüzde 39 oldu. 20 Haziran 2001 vadeli bonoda bileşik faiz yüzde 36 seviyesine kadar çıktı. Piyasada satış eğilimi ağırlık kazandı.

Neden oldu?
Yeni açık pozisyon yasası, dünyadaki huzursuzluklar bono piyasası üzerinde satış baskısı yaratıyor.

Ne olacak?
Hazine, iç borçlanma programına göre yarın 23 Mayıs Salı günü 13 ay vadeli bir tahvil ihalesi gerçekleştirecek. İhalede planlanan net satış 650-850 trilyon lira olarak belirtildi. İhaleye katılımın yüksek olması bekleniyor. Uzmanlar, faizlerin olumsuz gelişmeler doğrultusunda yükselebileceğini belirtiyorlar.

Uzman Gözüyle

Erdinç Moğol - Alternatifbank Bono Dealer

Sabah açılışta faizler yükseldi. Bu yükselişin temelinde ihale öncesinde bankaların daha yukardan faizle ihaleye girmek istemeleri yatıyordu. Sabah piyasa gergin ve satıcılıydı. Yarınki ihaleye katılımın yüksek olacağını ama faizinde yükseleceğini bekliyoruz. İhalenin ardından bileşik faizlerde gevşeme olabilir. Şu anda piyasayı hareket ettiren iç dinamiklerden daha çok yurtdışı piyasalardaki gelişmeler olarak görülüyor. FED'in faiz artırımından dolayı bonoya yabancı satışları geliyor. Ayrıca piyasaya yeni para girişinin olmaması likiditeyi sıkıştırıyor. Ancak GSM ve özelleştirme gelirleri ile kısa vadede bu sıkışıklık atılabilir. Ama dünya piyasalarındaki huzursuzluk Türkiye'yi de etkiliyor. Faizlerin bileşik bazda yüzde 32-33'lere kolay kolay düşmeyeceğini bu moralsizlik devam ettiği sürece yüzde 40'ların görüleceğini düşünüyoruz. Repolarda da faizler yüzde 45-50 bandında hareket edebilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı