TL Piyasaları

Hürriyet Haber
16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Likidite sıkışıklığı sürüyorNe oldu?
Türk Lirası sıkışıklığı etkisini bugün de korudu. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 37, İnterbank'ta yüzde 45 olarak gerçekleşti. İç borçlanma programına göre bugün Hazine 2 yıl vadeli tahvil ihalesi düzenledi. İhale'de net satış miktarı 759.5 trilyon lira, bileşik faiz ise yüzde 46.13 oldu.

Neden oldu?
Bir süredir devam eden tedirginlik etkisini sürdürüyor. Merkez Bankası'nın piyasayı rahatlatmaması da likidite sıkışıklığını artırıyor.

Ne olacak?
Beklentiler uzun vadede iyimserliğini koruyor. Ama kısa vadeli olarak piyasada bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Faizlerin en fazla yüzde 34.5-35 bileşiklere kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Uzman Gözüyle

Mustafa Erdoğan - Dışbank Sabit Getirili Menkul Kıymetler Yönetmeni

Geçtiğimiz haftadan beri devam eden tedirginlik hala sürüyor. Beklentilerin bitmesi, kar realizasyonları ve uluslararası piyasalardan beklenen para girişinin olmaması bu tedirginliği körüklüyor. Şu an için piyasada bir hayal kırıklığı var. Programın geneline güven duyuluyor ama tedirginlikte devam ediyor. Hazine bu ay dış borçlanma yapamamasından dolayı içeriye yüklenecek. Bu gelişme faizlerin üzerinde baskı yaratıyor. En aktif kağıt olan 20 Haziran vadelide faizlerin yüzde 34.5-35 bileşikleri tepe noktası olarak görülüyor. Ama uzun vadede iyimserim. şikleri tepe noktası olarak görülüyor. Ama uzun vadede iyimserim.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı