TL Piyasaları

Hürriyet Haber
15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Faiz tedirginlikle yükseliyorNe oldu?
Türk Lirası açısından oldukça sıkışık bir gün yaşandı. Gecelik repo faizleri İMKB'de yüzde 46, İnterbank'ta yüzde 48 olarak gerçekleşti. Bono piyasasında ise her zaman olduğu gibi satış baskısı vardı. Faizler bir miktar yükseldi. Hazine'nin 3 ay vadeli olarak düzenlediği bono ihalesinde 748.2 trilyon liralık satış yapıldı. İhalenin bileşik ortalama faizi ise yüzde 39.80 oldu.

Neden oldu?
Piyasada devam eden tedirginlik faizlere baskı yapıyor. Kaynak girişinin olmaması piyasada sıkışıklık yaratıyor. Bugün gerçekleşen ihalenin kısa vadeli olması nedeniyle beklenen bir faiz gerçekleşti. Kaynak girişi eksikliği ve gecelik faizlerin düşmemesi nedeniyle kısa vadeli faizler yüksek seyrediyor.

Ne olacak?
Beklentiler uzun vadede iyimserliğini koruyor. Ama kısa vadeli olarak piyasada bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Faizlerin en fazla yüzde 34.5-35 bileşiklere kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Uzman Gözüyle

Mustafa Erdoğan - Dışbank Sabit Getirili Menkul Kıymetler Yönetmeni

Geçtiğimiz haftadan beri devam eden tedirginlik hala sürüyor. Beklentilerin bitmesi, kar realizasyonları ve uluslararası piyasalardan beklenen para girişinin olmaması bu tedirginliği körüklüyor. Şu an için piyasada bir hayal kırıklığı var. Programın geneline güven duyuluyor ama tedirginlikte devam ediyor. Hazine bu ay dış borçlanma yapamamasından dolayı içeriye yüklenecek. Bu gelişme faizlerin üzerinde baskı yaratıyor. Yarında satış baskısının devam edeceğini bekliyoruz. En aktif kağıt olan 20 Haziran vadelide faizlerin yüzde 34.5-35 bileşikleri tepe noktası olarak görülüyor. Ama uzun vadede iyimserim.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı