TL Piyasaları

Hürriyet Haber
13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.05.2000 - 00:01

TL sıkışıklığı faizleri yükselttiNe oldu?
Bugün Türk Lirası açısından oldukça sıkışık geçti. Bu likidite sıkışıklığı ile gecelik faizler İMKB repo piyasasında yüzde 58'e, Interbank'ta ise yüzde 42'e çıktı. Bono faizleri de fonlama maliyetinin yüksekliği ile çıkış eğilimi gösterdi. Yüzde 34'lere kadar çıkan faizler olumlu gelişmelerle bir miktar düştü.

Neden oldu?
Dünya Bankası Başkanı'nın Türkiye'ye yapacağı ziyaret ve hükümetin kendisinden beklenen reformlara hız vereceği işaretleri piyasa tarafından olumlu karşılandı.

Ne olacak?
Olumlu gelişmeler sürdüğü takdirde faizlerin önümüzdeki günlerde bir miktar düşmesi bekleniyor.

Uzman Gözüyle

Cem Kurdoğlu - Denizbank Hazine Grup Müdürü

Bono bileşik faizleri bugün yükseldi. 20 Haziran vadeli kağıdın bileşik faizi sabah saatlerinde yüzde 33.5-34 seviyelerine kadar çıktı. Fakat öğleden sonra olumlu beklentiler ile alım geldi. Bu olumlu beklentiler arasında Dünya Bankası Başkanı'nın Türkiye'ye gelecek olması etkiliydi. Ayrıca siyasi karışıklıkları geride bırakan hükümetin reformları hızlandıracağı beklentisi de alımda önemli bir rol oynadı. Bankalar da bu seviyelere kadar çıkan bonoları alım için uygun buldular. Faizlerin dolar getirisine baktığımız zaman yüzde 17'lere geliyor. Bu oldukça iyi bir rakam. Önümüzdeki günlerde faizlerin yukarı çıkacağını düşünmüyoruz. Bir aylık bir sürede bileşik faizlerde 2-3 puanlık düşüşler yaşanacaktır.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı