TL Piyasaları

Hürriyet Haber
02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Faizler GSM ile gitti geldiNe oldu?
Türk Lirası açısından sıkışık bir seyrin izlendiği piyasada, TL İnterbank'ında faiz yüzde 42 olurken İMKB repo piyasasında faiz yüzde 45 olarak gerçekleşti. Bono piyasasında dalgalı bir seyir izlendi. Faizler yüzde 30-31 arasında gerçekleşti.

Neden oldu?
GSM ihalesinin gerçekleşeceğini bekleyen piyasa bu gelişmeyi önceden satın aldı. Ama sonucun olumsuz olması karşısında faizler yükseldi.

Ne olacak?
Hazine'nin itfasından az borçlanması, piyasa yapıcılığı ve dış borç bulmanın kolaylaşması faizlerin düşüşünü destekleyecek.

Uzman Gözüyle

Mustafa Erdoğan - Dışbank /Sabit Getirili Menkul Kıymetler Yönetmeni

Bono piyasası sabah alıcılı açıldı. Daha sonra satışlar geldi. Piyasada GSM ihalesinin gerçekleşeceği beklentisi vardı ve bu gelişme satın alınmıştı. İhaleden önce bileşik faizler 20 Haziran vadeli en aktif kağıtta yüzde 30.70 seviyesindeydi. İhaleye talep gelmemesiyle satışlar geldi. Bileşik faizler yüzde 31'e çıktı. Bu seviyeleri alım için uygun görenlerin alışları vardı. Önümüzdeki günlerde Hazine'nin itfasından daha az borçlanacak olması, piyasa yapıcılığının devreye girmesi ve yurtdışı borçlanmanın önünün açılması faizlerin düşüşünü kolaylaştıracak. Çok keskin değil yavaş yavaş düşüşler göreceğiz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı