TKB'de ‘hukuk bürosu’ soruşturması

Çiğdem TOKER, Oya ARMUTÇU / ANKARA
27.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Kalkınma Bankası'ndaki (TKB) ‘hukuk bürosu hukuksuzluğu’na, müfettişler el koydu. Takipteki alacaklarını tahsil edebilmek için Refahyol döneminde özel hukuk bürolarıyla anlaşan TKB yönetiminin, tek kuruş tahsil etmeyen avukatlara 40 milyar lira ödediği ortaya çıktı. Toplam tutarı 8 trilyon lira olan takipteki alacaklardan, kayda değer bir tahsilat yapılamadı. TKB'nin Refahyol'un atadığı Genel Müdürü Candan Karlıtekin döneminde sözleşme imzaladığı avukatlar arasında, Sivas davası sanıklarını savunan Altan Balantekin ile Faik Işık'ın da olduğu öğrenildi.

TKB'den sorumlu Devlet Bakanı Salih Yıldırım, Hürriyet'e Karlıtekin döneminde imzalanan sözleşmelerin, Banka aleyhine hükümleri içerdiğinin anlaşıldığını belirterek, olayın incelenmesi için Banka müfettişlerinin görevlendirildiğini açıkladı.

İPTAL EDEMİYORUZ

Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, TKB ile özel hukuk büroları arasında imzalanan sözleşmelere göre, bankanın tahsil edeceği alacak miktarının yüzde 1'i avukatlara ‘‘masraflar için’’ peşin ödendi. Ayrıca Banka, yasal takibin tamamlanması halinde de alacak tutarının yüzde 2'sini avukata ödemekle yükümlü tutuldu. Sözleşmenin Banka tarafından feshedilmesi halinde ise sözkonusu oranlara karşılık gelen para tutarlarının tamamı avukata bir defada ödenecek.

Bakan Yıldırım, TKB'nin kendi kendisini çok ağır yükümlülüklerle bağladığını belirterek, ‘‘Bu sözleşmeleri maalesef iptal edemiyoruz. Ama uygulamayı durdurduk’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı