« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TJK’dan zihinsel engelli çocuklar için büyük hizmet..

‘Atla terapi’ merkezi kuran TJK, tarihinin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birine imza attı. 2015 Mayıs ayında dönemin TJK Genel Sekreteri Necati Demirkol’un büyük özveri harcayarak öncülüğünü yaptığı projeye ilgi de büyük oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Norveç’te de uygulanan projeye göre ‘Atların’ insan vücudundaki birçok sinire yolladığı sinyal zihinsel engelli çocukların tedavisinde önemli rol oynuyor. 

Fizyoterapist raporuyla izin verilen tüm engelli çocukların ücretsiz olarak Atla Hipoterapi yöntemiyle tedavi edildiği merkezin faaliyete geçmesinde Necati Demirkol’un imzası var.
Bu uygulama halen Veliefendi Hipodromunda yürürlükte ve ‘Atla Terapi Merkezi’ şu anda günde 35 çocuğu hizmet veriyor. 

Kurumsal yapıda Genel Müdür Tuncel Aydın’ın idaresinde ve müdür yardımcısı Bercis Merdanoğlu kontrolünde zihinsel engelli çocuklara hafta içi Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri ücretsiz olarak hizmet veriliyor.

TJK’dan zihinsel engelli çocuklar için büyük hizmet..
Galatasaray eski yönetim kurulu üyesi ve TJK camiasının önemli ismi Necati Demirkol bu proje ile alakalı ise, “ At’la Terapi, ne yazık ki ülkemizde yeterince gelişmemiş bir tedavi şekli. Atın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler, özellikle engelli bireylerde, birçok sistem ve duyunun uyarılmasına vesile oluyor. Bu projeyi getirirken amacımız engelli kardeşlerimizin denge, koordinasyon, duruş kontrolü, ince motorik gelişimlerini sağlamak, konuşmayı uyarmak ve iletişim becerilerini artırmaları için destek olmak. Takdir edersiniz ki, yeşil alan ve park fakiri bir şehirde yaşıyoruz. Projemiz, bu ihtiyaca da cevap veriyor. Veliefendi ailesi bu çocukları bağrına basıyor, ailelerinin hoşça vakit geçireceği bir ortam hazırlıyor. Onların umutlu bakan gözlerine, gülen yüzlerine ve ailelerinin hayır dualarına ihtiyacımız var” diye konuştu. 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz