ANKARA HABERLERİ

Tiyatroya rekor sayıda başvuru

Deniz BİLİROĞLU
24.09.2007 - 00:00 |Son Güncelleme :

12. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali katılım başvuruları sona erdi. Festivale bu yıl rekor başvuru oldu. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başkanı Yener Aksu, "14’ü yurtdışı, 75’i özel ve amatör tiyatro topluluğu, altısı şehir tiyatrosu ve 10’u üniversite topluluğu olmak üzere bu yıl 105 başvuru oldu" dedi.

Deniz BİLİROĞLU

12. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne bu yıl rekor başvuru gerçekleşti. Festivale katılmak için 105 tiyatro başvuruda bulundu.

Başkent Ankara’nın en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan 12. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne katılmak için 105 tiyatro topluluğu başvuruda bulundu. Yerli yabancı tiyatro toplulukları 15 gün boyunca Ankaralılarla buluşacak.

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başkanı Yener Aksu, "14’ü yurtdışı, 75’i özel ve amatör tiyatro topluluğu, altısı şehir tiyatrosu ve 10’u üniversite topluluğu olmak üzere bu yıl rekor sayıda başvuru oldu" dedi.

Festivale başvuruda bulunan ülkeler arasında Almanya, Azerbaycan, KKTC, Bulgaristan, Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Hollanda, Venezuella ve Rusya yer alıyor.

SEVİNDİRİCİ GELİŞME

"Bu yıl başvuru sayısının rekor düzeyde olduğunu görmek, tiyatro sanatı adına oldukça sevindirici bir gelişme" diyen Aksu şöyle konuştu:

"Festivalde sokak gösterileri, çeşitli panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları, belgesel film gösterimi de bu etkinliğin önemli faaliyetleri arasında olacak. Dostlar Tiyatrosu (Genco Erkal), Oyun Atölyesi (Haluk Bilginer), Ortaoyuncular (Ferhan Şensoy), Semaver Kumpanya (Işıl Kasapoğlu), Tiyatro Kare (Nedim Saban) ve Tiyatro Duru (Emre Kınay) gibi özel tiyatrolar da yeni oyunlarıyla Ankara seyircisiyle buluşacak.

Başvuru yapan tiyatro grupları arasından hangilerinin festivale katılacağı, Festival Komitesi tarafından değerlendirilecek ve Danışma Kurulu’nun görüşü alındıktan festival programı duyurulacak. Başvuruların değerlendirilmesinde; bölgesel dağılımları, özgünlükleri, sanatsal alt yapıları ve oyunların festivalin temel ilkelerine uygunluğu göz önünde bulunduracak. Festival, 16-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tiyatroya rekor sayıda başvuru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Eylül 2007 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tiyatroya rekor sayıda başvuru haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Kasım 2019, Salı
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:05
Sayfa Başı