Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tiyatroda 2009'un yıldızları

  Hürriyet Haber
  23.12.2009 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Tiyatro Dergisi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilen “Tiyatro Ödülleri” sahiplerini buldu.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kağıthane Sadabad Sahnesi'ndeki ödül töreninde konuşan Tiyatro Dergisi Yayın Yönetmeni Mustafa  Demirkanlı, önceki gün toprağa verilen yönetmen Ali Taygun ile 19 yıl önce  tanıştığını belirterek, Taygun'un bir kez bile sesini yükseltmeyen, çok çalışkan  bir insan olduğunu söyledi.

  Şubat 2010'da 20. yılını kutlayacak derginin daha yaygın, daha çok okura  ulaşan bir dergi haline geleceğini ifade eden Demirkanlı, ocak ayının ortasında  Muhsin Ertuğrul Sahnesinin açılacağını, bundan sonra ekim ayının ilk pazartesi  günü ödülleri orada vereceklerini kaydetti.

  Törende, Yayın Kurulu tarafından, Cumhuriyet Gazetesi'nde 20 yılı aşkın  süredir inceleme yazıları yazdığı, üniversitede pek çok genç yetiştirdiği ve  düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivalini saygın bir festivale dönüştürdüğü  için tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dikmen Gürün'e teşekkür  plaketi takdim edildi.

  Sunuculuğunu Ayşe Lebriz Berkem'in yaptığı törende, “Yılın Yapımı”  ödülü, Tiyatro Pera'nın “Rahat Yaşamaya Övgü (Brecht Kabare)” adlı oyununa,  “Yılın Yönetmeni” ödülü ise aynı oyunun yönetmeni Nesrin Kazankaya'ya değer  görüldü. Kazankaya ödülünü, oyuncu Göksel Kortay'ın elinden aldı.

  “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülüne “Victoria” adlı oyundaki  performansıyla Kent Oyuncularından Defne Halman, “Yılın Erkek Oyuncusu” ödülüne  “Marx'ın Dönüşü” adlı oyundaki performansıyla Genco Erkal ve “Kabare” adlı  müzikaldeki performansıyla Şehir Tiyatroları oyuncusu Mert Turak layık görüldü.

  Genco Erkal'ın katılamadığı törende Halman ödülünü oyuncu Selçuk  Yöntem'in, Turak ise Güzin Özyağcılar'ın elinden aldı. “Yılın Yazarı” ödülünü ise “İstanbul'da Bir Dava” adlı oyunuyla Kerem  Kurdoğlu kazandı.
           
  Diğer Ödüller

  Törende sahiplerine ulaştırılan diğer ödüller şöyle:
  “Yılın Çevirmeni”: İsmail Bekir Ağlagül (Sokrates'in Son Gecesi)
  Ahmet Levendoğlu (Nehrin Solgun Yüzü)
  “Yılın Sahne Tasarımcısı”: Duygu Sağıroğlu (Maskeliler)
  “Yılın Giysi Tasarımcısı”: Nihal Kaplangı (Leonce ile Lena)
  “Yılın Işık Tasarımcısı”: Cem Yılmazer (Victoria)
  “Yılın Oyun Müziği”: Tolga Çebi (Testosteron)
  “Yılın Koreografı”: Selçuk Borak (Kabare)

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı