« Hürriyet.com.tr
MENÜ

’Tiyatro’luk basket

Bodrum Antik Tiyatro’da düzenlenen Özgür Çocuklar 3. Basketbol Şenliği final karşılaşmalarının ardından gerçekleştirilen ödül töreni ile son buldu. Aralarında Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’ndan gelen 4 takımın da yer aldığı 64 ekip 3 gün boyunca kıyasıya mücadele etti.

Arzu ŞAŞMAZ,DHA
SON GÜNCELLEME
Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Eski Müdürü ve Arkeolog Oğuz Alpözen, Antik Tiyatro’da basketbol maçlarının oynanmasıyla ilgili olarak, şunları söyledi: "Bu hem tarihsel etiğe aykıdır hem de büyük bir saçmalıktır. Tarihi ruha zarar verir. Bir zamanlar Sofokleslerin, Euripideslerin oyunlarının oynandığı, Anadolu’nun ilk tiyatrosunun başına gelecek en büyük felaketlerden biri basketbol turnuvasının düzenlenmesidir. Ne geçmişte, ne de günümüzde böyle bir şey görülmemiştir. Yüzlerce, binlerce yıldan bu yana tarihi, kültürel ve sanatsal etkinliklere sahne olmuş bir mekanın spor alanı olarak kullanılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Olayın tiyatroya fiziksel olarak zarar verip vermeyeceğini şu an söylemek mümkün değil. Bu tür bir organizasyona izin verilmeden önce uzmanların yapacakları araştırmalar ışığında verecekleri raporların gözönüne alınması gerekir. Bodrum’un marka olan değerlerinin böyle kullanılması beni çok üzüyor. Ben, antik tiyatroyu onarırken orada özürlü veya sağlıklı erişkinler basket oynasın diye değil tiyatro yapsınlar diye uğraş verdim."

Turnuva yaptılar

Antik tiyatrodaki basket şenliğine müzik ve dans şovları, sinevizyon gösterileri, konserler ve ünlü isimler renk kattı. Turnuvada büyükler kategorisinde "Bodrumaltı 25", gençlerde "Pinaa Adaa", yıldızlarda "Vur Patlasın", küçüklerde "No Name", büyüklerde ise "Yettigari" takımları şampiyon oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz