Tiyatro ile sigorta bilinci aşılayacaklar

Hürriyet Haber
07 Kasım 2009 - 13:48Son Güncelleme : 07 Kasım 2009 - 13:48

Türkiye Sigorta Birliği ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin (TSRŞB) çocuklarda sigorta bilincinin oluşması için uygulamaya koyduğu tiyatro projesi “Bay Hoop Evde Şamata” adlı oyun Edirne'de sahnelendi.

 Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde BKM Oyuncuları'nın oynadığı tiyatro oyunun yaklaşık 500 çocuk ve ailesi izledi. Bir ailenin başına gelen felaketlerin konu alındığı oyunda, her felaketin ardından ortaya çıkan 'Bay Hoop' adlı kahraman tarafından, sigortacılığın önemi çocuklara müzik ve dans eşliğinde aktarıldı. Çocuklar, oyuna alkışlarıyla ilgi gösterdi.

Türkiye Sigorta Birliği ve Reasürans Şirketleri Birliği Basın Halkla İlişkiler Yönetmeni Gamze Diler, gazetecilere oyun sonrası yaptığı açıklamada, tiyatro oyunun 28 ilde 91 kez sahne alacağını söyledi.

OYUNUN SENARYOSUNU PEDAGOGLAR YAZDI

Diler, “Bay Hoop Evde Şamata” adlı oyunun senaryosunun pedagoglar tarafından yazıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Türkiye Sigorta Birliği ve Reasürans Şirketleri Birliği olarak amacımız, çocuklara sigorta bilincini aşılamak. Birlik olarak yaptırdığımız ve Türkiye'de ilk olan bu araştırmada, Türk halkının sigorta bilgisinin var olduğunu ancak yaptırma konusundaki eğilimin eksik olduğunu gördük. Bununda eğitimle aşılacağı yine bu araştırmanın bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Bu yüzden başlattığımız projeyle il il gezerek, çocuklardan başlayarak bu bilinci yaymaya çalışacağız. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile de görüşmelerimiz sürüyor. Sigorta bilincinin ders müfredatlarında yer almasını istiyoruz. Böylece Türkiye'de sigortaya ilgi biraz daha artar düşüncesindeyiz.”

Tiyatronun İstanbul dışındaki gösterisinin Edirne'de olduğunu bildiren Diler, proje kapsamında 60 bin çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
“Bay Hoop Evde Şamata” adlı tiyatro oyunu yarın Tekirdağ'da sahnelenecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı