Gündem Haberleri

  Tiyatro Festivali'nde haftasonu

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12. Uluslararası Tiyatro Festivali'nin haftasonu programı dopdolu. Program kapsamında bugün ve yarın ‘‘Can'', yarın ve pazar günüyse ‘‘Aşk Hastası'' ile ‘‘Brecht Burada ve Şimdi'' seyirci karşısına çıkacak.

  Dostlar Tiyatrosu'nun sunduğu ‘‘Can'' adlı oyun bugün ve yarın 20.30'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda görülebilecek. Genco Erkal'ın uyarlayıp, yönettiği ve oynadığı oyun, geçen yıl kaybettiğimiz ünlü şairimiz Can Yücel'in şiirlerine ve yaşam öyküsüne dayanarak oluşturulmuş.

  12. Uluslararası Tiyatro Festivali'nde ‘‘Onur Ödülü''ne değer bulunan Genco Erkal tiyatroda 40, Dostlar Tiyatrosu'nda 30. yılını doldurdu. Can Yücel'i ‘‘yüksek sesle'' kendince okuyan Genco Erkal'ın Can Yücel'inkiyle kesişen hayat çizgisini sahnede izlemek isteyen seyircileri şiirli ve duygulu bir oyun bekliyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları prodüksiyonu ‘‘Aşk Hastası'' Şehir Tiyatroları'nın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bu cumartesi-pazar saat 20.30'da sergileniyor. Kenan Işık'ın yazıp yönettiği oyun, Divan edebiyatının başyapıtlarından biri olan Şeyh Galib'in ‘‘Hüsn'ü Aşk'' adlı mesnevisine dayanarak yazılmış. 18. yüzyıl sonları Osmanlı dünyası ve sanatı kadar bugünün tiyatro sanatı ve toplumsal ilişkilerini de sorgulayan oyun Şeyh Galib'in anlatım inceliklerinden de yararlanmış.

  Alman sinemasının primadonnası olan Hanna Schygulla uzun yıllar Wim Wenders, Schlöndorff, Ettora Scola, Carlos Saura, Ferreri ve Von Trotta gibi yönetmenlerle birlikte çalıştı. Onu ilk gördüğünde, daha bir filminde bile oynatmadan, onun filmlerinin starı olacağını düşünen Fassbinder'in vazgeçemediği oyuncusu oldu. Tiyatrodaysa Peter Stein, George Tabori ve Klaus-Maria Grüber ile çalışan Hanna Schygulla İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında bu pazar günü saat 20.30'da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Büyük Salon'da Kurt Weill ve Hans Eissler'in müziği eşliğinde Brecht şarkılarını seslendireceği ‘‘Brecht Burada ve Şimdi'' başlıklı bir dinleti sunacak. Sanatçıya piyanoda Matthieu Gonet eşlik edecek.

  1995 yılından beri şarkı söyleyen Hanna Schygulla, Bertolt Brecht'in dizeleriyle büyüdüğünü ve onun dehasının dünyadaki bütün duvarlardan daha sert ve karşı konulmaz olduğunu söylüyor.

  Üç oyun da Festival'in ‘‘Ortak Yapımlar/Buluşmalar ve ‘Aşk'' adlı bölümünde yer alıyor.

  Tiyatro Festivali'nin biletleri AKM gişelerinde satılıyor. 2 milyon ile 20 milyon TL arasında değişen bilet fiyatlarında öğrenci indiriminin yanı sıra 65 yaş üstü izleyicilere, tiyatro sanatçılarına ve öğrencilere birinci ve ikinci fiyat kadamelerinde % 25 indirim yapılacak.

  <ı>‘‘Can''ın bilet fiyatları: 6 milyon, öğrenci 3 milyon. Muammer Karaca Tiyatrosu, İstiklal Cad. Muammer Karaca Çıkmazı, Beyoğlu. Tel: (0212) 252 59 35

  ‘‘Aşk Hastası''nın bilet fiyatları: 3 - 2 milyon, öğrenci 1 milyon. Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Harbiye. Tel: (0212) 246 06 28-29

  ‘‘Brecht Burada ve Şimdi''nin bilet fiyatları: 15 - 10 - 8 - 6 milyon, öğrenci 3 milyon. AKM Büyük Salon, Taksim. Tel: (0212) 251 56 00

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı