Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Titanic'in káşifi Ballard Nuh'un Gemisi'ni arıyor

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  Titanic'i okyanusun derinliklerinde bulan ve ülkemize gelerek Karadeniz kıyılarında da batık arayan ünlü deniz araştırmacısı Dr. Bob Ballard, şimdi de Nuh'un Gemisi'ni bulmak üzere kolları sıvadı.

  Dr. Ballard, Akdeniz ve Karadeniz'de yapacağı araştırmalarda, batık Roma gemilerini ve en önemlisi Nuh'un Gemisi'ni bulmayı hedeflediğini belirtti. ‘‘Din kitaplarına geçen Nuh'un Gemisi'ni, bu olmazsa Nuh tufanı sırasında batmış başka gemileri bulma şansının yüksek olduğunu’’ söyleyen Ballard, 7500 yıl önce meydana geldiğine inanılan Nuh Tufanı'yla ilgili olarak bölgede yapılan araştırmalarda elde edilen ilk örneklerin ‘‘çok umut verici olduğunu’’ sözlerine ekledi.

  Ballard, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de yapılan araştırmalarla ilgili olarak, buralarda deniz yüzeyinin 1.5-2 km derinliğinde yüzlerce, belki de binlerce geminin yattığına ve bunların ‘‘mükemmel şekilde muhafaza edildiğine’’ inandığını belirtti.

  Uzmanların belirttiklerine göre, günümüzden 12 bin yıl önce İstanbul Boğazı kapalıydı ve Karadeniz, bir tatlı su gölü halindeydi. Ancak 7500 yıl önce buzul çağının sona ermesi ve eriyen buzulların deniz yüzeyini yükseltmesi sonucu İstanbul Boğazı oluştu ve Akdeniz ile Karadeniz birbirine bağlandı. İstanbul Boğazı'nın ya bir deprem ya da şiddetli yağışlara yol açan tufan sonucu ortaya çıktığı sanılıyor. Kutsal kitaplarda bu tufanın 40 gün 40 gece sürdüğü belirtilirken bilim adamları, tufanın yaklaşık 2 yıl sürdüğünü savunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı