Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Titanic'i bulan adamın arkeolog robotu İason

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  Geçtiğimiz günlerde İsrail açıklarında, arkeoloji tarihinde yeni bir sayfa açılmasına

  neden olan önemli bir buluş gerçekleştirildi. Atlas Okyanusu'nun dibinde ünlü Titanic transatlantiğini tespit eden Dr. Robert Ballard, İason adını verdiği robotun yardımıyla tarihin en eski batıklarını buldu. Yıllardır batıklar üzerine çalışan Dr. Ballard, İason yardımıyla daha önce de Tunus, Sicilya ve Sardunya adalarının oluşturduğu üçgende batıklar bulmuştu.

  ADINI Yunan mitolojisinin ünlü kahramanı İason'dan alan arkeolog denizaltı robotu, harikalar yaratıyor. Efsanedeki Altın Post'u aramak için Gürcistan'a giden Argonotların lideri İason'un adı verilen uzaktan kumandalı robot, bugüne kadar birçok batığın bulunmasında başrol oynadı. Son olarak da dünyanın en eski batıklarının ortaya çıkarılmasını sağladı.

  Daha önce Atlas Okyanusu'nda buzdağına çarparak batan Titanic Transatlantiği'ni binlerce metre derinde tespit eden Dr. Robert Ballard liderliğindeki araştırma ekibi, İason'un yardımıyla İsrail açıklarında Fenikelilere ait iki batık buldu. Yaklaşık 2700 yıl önce kuvvetli bir fırtına sırasında battıkları tahmin edilen iki geminin varlığından bugüne kadar kimsenin haberi yoktu. Batıklar, bugüne kadar tespit edilen en eski batıklar olarak literatüre geçti.

  Uzmanlar, testiler dolusu şarap yüklü gemilerin Sur limanından yola çıktıklarını tahmin ediyorlar. Kazanın meydana geldiği MÖ 700-750 yılları arasında önemli bir Fenike limanı olan Sur kenti, bugün Lübnan sınırları içinde kalıyor. 18 ve 15 metre uzunluğundaki gemiler, 457 metre derinde yatıyor ve çok sağlam durumdalar. Dr. Robert Ballard, gemi enkazında yüzlerce amfora ve o dönemde şarap taşımacılığında kullanılan çok sayıda seramik testiler bulunduğunu söyledi. Ancak şarapların tamamen boşaldığını ve amforaların kumla dolduğunu belirten Ballard, ‘‘Bu buluşla birlikte tarih kitaplarının yeniden yazılması gerekiyor’’ dedi.

  TÜRKİYE'YE GELECEK

  Tahminlere göre şarap taşıyan gemiler ya Kartaca'ya (bugünkü Tunus) ya da Mısır'a gitmek üzere yola çıkmışlardı. İsrail kıyılarının 50 kilometre kadar açığındaki batıklar, Akdeniz havzasındaki yerleşimlerin ve denizcilik tarihine ışık tutacak.,

  Robert Ballard, temmuz ayı içinde Karadeniz'de batık araştırması yapmak için Türkiye'ye gelecek. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'nın sahip olduğu ‘‘Saros’’ gemisiyle araştırma yapacak olan Ballard'ın çalışması 5 ay sürecek. Dr. Ballard, daha önceleri de Arkeolog Michael Sandres'la birlikte, efsanevi Babil Kulesi'nin Trabzon'un yakınlarında kurulmuş olabileceği tezini ileri sürmüştü. İki tanınmış arkeolog, kutsal kitaplardaki Nuh Tufanı'nın Karadeniz'den kaynaklandığını da savunuyorlar.

  İASON ŞEYTAN ÜÇGENİ'NDE

  Dr. Robert Ballard, harika robotu İason'la 1977 yılında, ‘‘Akdeniz'deki şeytan üçgeni’’ adı verilen bölgede araştırma yaparak 800 metre derinde 8 antik batık tespit etmişti. Tunus, Sicilya ve Sardunya adaları arasındaki bu bölge, yüzyıllardan beri gemilerin esranegiz biçimde kaybolmasıyla tanınıyor. Dr. Ballard'ın çalışmalarına ünlü National Geographic Society, destek veriyor.

  İason kimdir?

  İason mitolojinin en önemli kahramanlarından biri. yarı at, yarı insan yaratıklar Kentaur'lar tarafından yetiştirilen İason, amcasının isteği üzerine Kolkhis bölgesinde (bugünkü Gürcistan) bulunduğu söylenen Altın Post'u aramak üzere ‘‘Argo’’ adlı gemiyle yola çıkar. Yanına Herkül, Orfeus, Castor gibi başka mitolojik 50 kahramanı da alarak binbir maceradan sonra Kolkhis'e ulaşır. Amcasının amacı, babasından zorla ele geçirdiği İolkos Krallığı tahtını İason'a kaptırmamaktır. Bu tehlikeli maceraya yeğenini yollayarak onu ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Ama İason ve arkadaşları, zoru başarırlar. İason, Kolkhis Kralı'nın kızı Medeia'yı kendine aşık eder ve onun yardımıyla Altın Post'u kaçırır... İason, zor işleri başarmanın, azmin ve kahramanlığın simgesi kabul edilir.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı