Titan'dan sonra İzmir’i Efes Bilgi sarstı

Hürriyet Haber
26 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mart 1998 - 00:01

İzmir,yurt dışına 6 milyon dolarla kaçan Şençerezci ve trilyonlar vuran Titan'dan sonra Efes depremiyle sarsıldı. İsviçre'nin Zürih kentindeki Formula Group LTD ile çalışan Efes Bilgi ve Teknik Danışmanlık adlı şirketin uluslararası piyasalara yatırım vaadiyle piyasadan trilyonlarca lira topladığı ortaya çıktı. Tezgah, ortaklardan Mustafa Köksal'ın açtığı dava ve 10 bin dolar kaybeden bir müşterinin savcılığa başvurmasıyla patlak verdi. Almanya'da çeşitli borsa şirketlerinde çalışan Kırşehirli 32 yaşındaki Süleyman Çiçekdağı, 1996'da İzmir'e geldi ve büyük paralar kazanacağını söyleyerek şirket kurdu. Çiçekdağı, şirkete ortaklık için eşinin kuzeni 37 yaşındaki Mustafa Köksal'ı ikna etti ve ilk şirketi Akdeniz Bilgi ve Danışmanlık Hizmetleri'ni kurdu. Çiçekdağı, daha sonra şirketin ismini ‘Efes’ olarak değiştirdi.

Mustafa Köksal'ın hissesine düşen oranda gelir talep etmesiyle iki akraba arasında ipler koptu. Sermaye artırımına giderek şirketin 500 milyon lira olan sermayesini 40 milyara çıkaran Çiçekdağı, Köksal'ın hissesini eritti. Akrabasının davranışına kızan Köksal, İzmir 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Köksal, Çiçekdağı ile hukuki yollarla hesaplaşacağını söyledi. Köksal, ‘‘Ben hakkım olan payı istediğim için dava açmıştım. Şimdi bilgim ve iradem dışında yasal olmayan işlere karıştığımı anladım’’ dedi.

BİZ TAŞERONUZ

Hakkında spekülasyon yapıldığını önesüren Süleyman Çiçekdağı ise kimseyi tehdit etmediği gibi para gaspetmediğini kaydederek, ‘‘İnsanlar uluslararası piyasada döviz alıp satıyor. Biz taşeronuz. Sözleşmeler okunduğunda herşey ortaya çıkar’’ dedi. Sözleşme, müşteri ile İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan Formula Group adına Süleyman Çiçekdağı arasında yapılıyor ve müşteri işlemlerden sadece kendisinin sorumlu olduğuna dair imza atıyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı