Titan yargı önünde

Hürriyet Haber
10 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1998 - 00:01

Haklarında 357 yıl hapis cezası istenen Titan'ın 12 yöneticisi ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. Sanıkların tahliye istemi reddedildi.

TİTAN 'Saadet Zinciri' Türkiye Direktörü Kenan Şeranoğlu ile babası Barbaros Şeranoğlu'nun da aralarında bulunduğu 12 Titan yöneticisinin yargılanmasına başlandı. Adliyenin önünde toplanan Titancılar tarafından 'Hey, hey' tezahüratlarıyla karşılanan sanıkların tahliye talebi reddedildi. Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen, ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Kenan Şeranoğlu, Sistem Müdürü Barbaros Şeranoğlu, İzmir Bölge Müdürü Ahmet Hakan Baz, DATA yetkilisi Levent Güldal, Sistem Müdür Yardımcısı Serdar Gülal, sekreterler Elif Sibel Koca, Birsen Çölcü, Özlem Arslan, grup lideri Eda Kalkan, sistem yöneticisi Serap Değirmen ile Alman uyruklu Rene Emil Herbert Petric ve Thorsten Röcker katıldı. Duruşmaya çağrılan 10 titanzededen sadece Yelda Sarvan ve Güngör Uslubaş katıldı.

Kimseyi zorlamıyoruz

Kenan Şeranoğlu, savunmasında, sistemin kanuni prosedürlere göre kurulduğunu belirterek, ‘‘Sistemin matematiksel olarak bitmesine imkan yok. Biz çok çalışılırsa, çok para kazanılabileceğini söylüyoruz. Toplantıya gelenlerle önce gizlilik anlaşması yapıyoruz. Sistemi anlattıktan sonra, hemen üye olmak isteyenlere ise işin çok zor olduğunu, 2450 markın çok para olduğunu, iyi düşünmesi gerektiğini belirterek, toplantıya gelenlere 'Git, 48 saat sonra gel' diyoruz. Herhangi bir zorlama söz konusu olamaz’’ dedi. Duruşmada savunmalarını veren bütün sanıklar önceden Mali Şube'deki ifadelerinin baskı altında alındığını ve bu ifadeleri kabul etmediklerini söylediler.

Sanıkları 8 avukat savundu

Müştekilerden Yelda Sarvan, Titan'a hiçbir baskı altında girmediğini ifade ederek, sistem yöneticileri hakkındaki şikayetini geri aldı. Şikayetçilerden Güngör Uslubaş da Titan'ın toplantılarındaki coşku, müzik ve oynayan insanların kişi üzerinde psikolojik baskı oluşturduğunu söyledi. Titan yöneticilerini savunan 8 avukat sistemin tamamen yasal olduğunu, kazanılan paranın vergisinin ödendiğini belirterek, sanıkların tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Excalibur'un gümrük cezasını da ödememiş

TİTAN ‘Saadet zinciri’nin dolandırıcılık iddiasıyla bir süre önce tutuklanan Türkiye direktörü Kenan Şeranoğlu hakkında lüks otomobilinin gümrük cezasını ödemediği için dava açıldı. Şeranoğlu, triptik süresi dolan 1998 model lüks Excalibur otomobili için savcılığa 210 milyon liralık gümrük cezasını ödemeyince mahkemelik oldu. İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde, sanık Şeranoğlu'nun 1567 sayılı Türk Parasını Koruma Yasası'na muhalefetten cezalandırılması istendi. Şeranoğlu, gümrük cezası ödeme süresini geçirdi.

Cezası arttı

Mali Polis tarafından yakalandıktan sonra lüks otomobilinin triptik cezası için savcılığa gelen Şeranoğlu'nun ön ödemeyi yapmadığı ortaya çıktı. Savcılık, gümrük cezasının yarı oranında artırılarak tahsilini istedi.

Adalet yerini bulacak

Kenan Şeranoğlu, duruşma sonunda ‘‘Böyle bir sistemde para kazanmak ayıp değil. Benim 30 milyar liralık arabam var. Bununla gurur duyuyorum. Adalet yerini bulacaktır’’dedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı