« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Titan sahilleri göründü

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Son uçuşlar sırasında alınan radar görüntülerinde, Titan’ın güney yarımküresinde büyük koylara sahip bir sahil şeridine benzer bir formasyon dikkat çekiyor.

Uzun süredir, Titan üzerindeki okyanuslarla ilgili kanıtların peşindeydik diyor Jet Propulsion Laboratuarı’ndan Steve Wall. Son radar verileri bugüne kadarki en iyi kanıtlar sayılabilir. Planlanan 45 Titan uçuşlarından sekizincisi 7 Eylül’de gerçekleşmişti.

Bu uçuş sırasında saptanan formasyon 66 derece güney enlemde ve 356 derece batı boylamda yer almakta ve iki çok farklı bölgenin sınırını oluşturmakta. Resimde açık renk olarak görünenler engebeli arazi, koyu renkli yerler ise düzlükler. İşte bilim adamları bu düzlüklerin bir zamanlar suyla kaplı olduğunu düşünüyorlar. Engebeli arazinin içinden geçen kanallarda ise metan veya etan gibi hidrokarbürler akmış olabilir diyor bilim adamları.

Titan hidrokarbürlerden oluşan yoğun bir atmosfere sahip dolayısıyla da görülebilir ışığı geçirmiyor. Dünyadaki enstrümanlarla yapılan daha önceki radar görüntülerinde düz bir Titan yüzeyi saptanmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler