« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Titan, mini zeplinle araştırılacak

Amerikalı astronomlar, Satürn uydusu Titan’ı on bir metre uzunluğunda Aerobot adı verilen bir mini zeplinle araştırmak istiyorlar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kendi kendine büyük alanları inceleyebilen Aerobot, özel ölçüm sistemiyle atmosferdeki türbülansları bile atlatabiliyor diye açıkladı Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Alberto Elfes. Nature dergisinde (www.nature.com) yayımlanan habere göre uçan robot dünyada da kullanılabilecek.

Bilim adamları Aerobot’u kurumuş bir ırmak yatağında test ederek, robotun bir saatten daha kısa bir süre içinde birkaç kilometre genişliğindeki bölgeyi inceleyebildiğini gösterdiler. Rüzgar yüzünden yönü değiştiğinde robot tekrar eski rotasına dönebiliyor. Ayrıca rüzgar hızını ölçerek uçuş yüksekliğini değiştiren uçan robot tehlikeli hava türbülanslarını da atlatabiliyor.

Birkaç ay kadar Titan’ın atmosferinde kalacak olan robot, görüntü alacak ve uydunun haritasını çıkaracak. Alçak uçuşlarda aynı zamanda örnek alabileceği de tahmin edilmekte. Ancak bunun için önce pozisyonunu fotoğraflar yardımıyla hesaplamasını öğrenmesi gerekiyor. Çünkü Aerobot şimdilik, Titan’da işlemeyen uydu konumlama sistemi GPS ile işlemekte.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler