Gündem Haberleri

  TİSK: Seçim zamanında yapılmalı

  Hürriyet Haber
  05.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Refik Baydur, erken seçime baştan beri karşı çıktıklarını ifade etti. Seçimin normal zamanında yapılması gerektiğini kaydeden Baydur, erken seçim kararını, CHP'nin bazı yasaların çıkması için hükümetten aldığı bir taviz olarak değerlendirdi. Baydur, ‘‘Sayın Başbakan, CHP'nin bu tavizine, mecburen (peki) demiştir. Erken seçimin Türkiye'ye kazandıracağı hiçbir şey yoktur. Aksine zarar verecektir’’ görüşünü dile getirdi.

  Türk-İş: 2 yıl sonra yine seçim

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Siyasi Partiler ile Seçim yasalarında ‘‘12 Eylül hukukunun kalıntıları ortadan kaldırılmadan’’ gerçekleştirilecek bir seçimin, 2 yıl sonra yeni bir erken genel seçimi gündeme getireceğini bildirdi. Meral, TBMM'nin, halkın iradesinin Meclis'e yansımasına yardımcı olması gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Seçim mutlaka yapılmalıdır ama şartları yerine getirildikten sonra. Önümüzdeki yıl Nisan ayında değil de, daha ilerilerde yapılmasında mahsur yoktur’’ dedi.

  Hak-İş: Koşullar değişmedi

  Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, erken seçimin ertelenmesinin parlamentonun kendini yok sayması anlamına geleceğini ifade ederek, TBMM'nin daha önce aldığı kararları yok sayan koşulların henüz oluşmadığını kaydetti. Uslu, ‘‘Erken seçim kararı alınmasında dünkü koşullar ne ise bugün de aynı koşullar mevcuttur. Siyaset dışı güçler ve konjonktürü kontrol eden mekanizmalar yönünden seçimlerin ertelenmesi isteği kamuoyu tarafından kaygı ve kuşku ile izlenmektedir’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı